„Przesłaniem tej wystawy jest to, iż tylko połączone wysiłki narodów i państw mogą zagwarantować wolność, prawo do wyboru własnej drogi rozwoju” – czytamy w komunikacie organizatora wystawy Instytutu Historii Litwy.
Dr Olga Mastianica, współautor wystawy w rozmowie z PAP podkreśliła, że ekspozycja zawiera wiele elementów polskich, „bo był to zryw Polaków i Litwinów, wielu narodów” i prezentuje wiele niepublikowanych dotychczas materiałów.
„Mamy tu m.in., zdjęcie dokumentujące udział uczestników powstania w pogrzebie serca marszałka Józefa Piłsudskiego w Wilnie. W 1936 roku żywych było jeszcze kilku powstańców” – podkreśla historyk.
Wystawa składa się z kilku bloków tematycznych. Opowiada o faktach i mechanizmach zrywu, o uczestnikach powstania i jego przywódcach, przypomina o następstwach przegranej walki oraz o utrwalaniu pamięci „ostatniej zbrojnej próby przywrócenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów”.
Wystawa poświęcona 160. rocznicy Powstania Styczniowego, na Litwie znanego jako powstanie 1863-1864 roku, w Wilnie będzie prezentowana do 20 listopada, po czym zostanie przeniesiona do różnych miast kraju.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mal/