11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona.
"Każda zmiana zachowania, sposobu wykonywania czynności, sprawności motorycznej powinna skłonić do zgłoszenia się do specjalisty, abyśmy pacjenta zdiagnozowali i wtedy możemy wdrożyć leczenie" - powiedziała PAP dr Anna Koza-Janka kierująca oddziałami: neurologii oraz udarowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii - Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej.
Pierwszym objawem choroby Parkinsona jest drżenie rąk, które mogą stanowić problem w wykonywaniu przez nich drobne czynności. U pacjentów wraz z rozwojem choroby mogą pojawiać się także problemy utrzymaniem równowagi, mimiką, czy codziennymi czynnościami, jak np. jedzenie, czy mycie się.
"Mamy szereg badań neurologicznych, które pomogą nam potwierdzić to rozpoznanie. Z reguły wykonujemy badanie neuroobrazowe i dopiero po wykluczeniu wszystkich innych przyczyn - które mogą być prozaiczne, jak niedobory elektrolitowe, magnezu - stawiamy rozpoznanie choroby" - wyjaśniła.
Lekarka, podkreśliła, że dla wielu pacjentów diagnoza oznacza wyrok, ale specjaliści powinni przekazywać im informacje na temat choroby w sposób rzetelny. W zaawansowanej postaci schorzenia, chorzy potrzebują opieki innych osób. Mogą u nich także wystąpić dyskinezy, czyli mimowolne ruchy głowy, rąk i tułowia.
"Mamy szereg poradników dla pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. Posiadamy zestawy ćwiczeń, są grupy internetowe, które również mogą pacjentom pomóc. Łatwiej im jest przyjąć i zrozumieć chorobę, jeżeli mają większy zasób wiedzy o niej" - dodała neurolożka.
Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona obchodzony jest 11 kwietnia. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia w 1755 r. urodził się James Parkinson - angielski chirurg, farmaceuta i paleontolog, który jako pierwszy opisał objawy tego schorzenia.
Choroba Parkinsona jest to choroba neurozwyrodnieniowa, a u jej podłoża leży m.in. obumieranie komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu. Odpowiadają one za produkcję dopaminy - neuroprzekaźnika, którego działanie w mózgu człowieka warunkuje prawidłową pracę mięśni, postawę i ruch. U chorych na Parkinsona stężenie dopaminy w mózgu zmniejsza się i zaburza drobne ruchy dłoni, powoduje drżenia, spowolnienie. Zmienia się też ich chód, czy charakter pisma.
Częstość występowania choroby Parkinsona wzrasta: w 2016 roku chorowało na nią 6,2 mln osób na świecie, a w 2040 roku będzie to, według prognoz, aż 12 milionów. W Polsce każdego roku taką diagnozę słyszy około 8 tysięcy osób. Zdarza się, że choroba jest stwierdzana u osób mających 35-40 lat.(PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ jann/