Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki, są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są jednak wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.
Cykl ten otworzył w styczniu „Tydzień zimna”, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji oraz gór. W najbliższy poniedziałek zacznie się „Tydzień miłości”. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych.
Za „Tydzień miłości” odpowiada Uniwersytet Śląski. Jak wynika z zapowiedzi tygodnia, jego kanwą będą mechanizmy, konteksty, natura, technologie oraz przedstawienia emocji - zwyczajowo kojarzone z relacjami między ludźmi, a przy tym nie zawsze postrzegane jako uniwersalne dla świata fizycznego.
Jak zaznaczyła kuratorka tygodnia, prof. UŚ. Ania Malinowska z Instytutu Nauk o Kulturze tej uczelni, podczas wykładów, prelekcji, wystąpień eksperckich, wystaw czy happeningów prezentowane będą ujęcia miłości w perspektywie różnych dyscyplin i praktyk. „Pokażemy m.in. czułe maszyny i elektroencefalogram pocałunku” - zapowiedziała teoretyczka kultury.
„Opowiemy o związkach kwantowego splątania, której składowe – obiekty fizyczne – tracą swoją indywidualność, jak w splątaniu miłosnym. Zapoznamy się z kardiologią złamanego serca, poznamy też jego reprezentacje w kulturze. Zobaczymy, jak miłość jest intepretowana w muzyce oraz wideoklipach, i jak odnosi się do nich psychologiczna wykładnia relacji i uczuć” - zasygnalizowała.
„Przyjrzymy się też projektowaniu miłości w obiektach użytkowych oraz jej niszczycielskiej sile w przestrzeni miasta. Zgłębimy problem portali randkowych oraz kodów przewidujących powodzenie relacji miłosnej. A wszystko to podczas popularnonaukowych wykładów, eksperymentów i pokazów artystyczno-badawczych czy spotkań ze specjalistami” - zaprosiła Malinowska.
Kolejne "Tygodnie w Mieście Nauki" poświęcone będą: humorowi, trzem kulturom, kosmosowi, liczbom, miastu, dźwiękowi i wirusom. Należy spodziewać się też tygodni: nowych technologii, Śląska, kryształów, starości, raka, olimpijskiego, tańca, szczęścia czy czarownic (przy okazji Halloween).
Ponadto, w ramach EMNK 24 w czerwcu w Katowicach odbędą się: konferencja EuroScience Open Forum (ESOF 2024) i EU Talent Fair – europejska inicjatywa targów pracy dla studentów, naukowców na wczesnym etapie kariery, badaczy, przedsiębiorców, start-upowców i inwestorów.
Ważnym elementem programu EMNK 24 będą European Science in the City Festival (cykl inicjatyw w przestrzeni miasta, prezentujących wyniki projektów badawczo-rozwojowych wspieranych przez Komisję Europejską) czy wydarzenia skierowane dla młodych, w tym konkursy europejskie konkursy naukowe EU TalentOn i EUSYS.
Inspiracją do starania się o tytuł Europejskiego Miasta Nauki - przyznawanego przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską - stał się sukces Śląskiego Festiwalu Nauki. To jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Współorganizują go samorządy Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz środowisko akademickie regionu.
Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli pod kątem zdobycia tytułu Konsorcjum Akademickie - Katowice Miasto Nauki. To siedem uczelni, 59 tys. studentów, 1,8 tys. doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności. W efekcie ich starań po raz pierwszy w historii tytuł Europejskiego Miasta Nauki otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ dki/