Zgodnie z danymi NFZ, rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji.
Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.
NFZ przypomina o realizowanym w Polsce programie badań przesiewowych Ministerstwa Zdrowia w kierunku raka jelita. Program jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat, lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym: pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy; usunięcie polipów wielkości do 15 mm; poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów; wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. NFZ podkreśla, że badania nie trzeba się bać - może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym.
Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program. (PAP)
Autorka: Agata Zbieg
agz/ godl/