MZ chce zniesienia stawki degresywnej na badania obrazowe dla pacjentów z nowotworami bez karty DiLO
Ministerstwo Zdrowia chce zniesienia stawki degresywnej dla pacjentów z nowotworami, którzy nie są już objęci kartą DiLO. Chodzi o dostęp m.in. do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego dla osób, które po leczeniu wymagają regularnej kontroli. Zmiany wymagają zarządzenia prezesa NFZ.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że podjęło decyzję o zniesieniu stawki degresywnej na tomografię komputerową (TK), rezonans magnetyczny (MRI), gastroskopię i kolonoskopię dla pacjentów z rozpoznaniem nowotworu, zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu. Dotyczy to osób, które nie są już objęte kartą DiLO, ale pozostają w procesie leczenia lub wymagają regularnej kontroli stanu zdrowia, czyli jest to m.in. grupa pacjentów poddawanych chemioterapii, radioterapii, leczeniu systemowemu oraz osób pozostających w długoterminowym nadzorze po zakończeniu terapii onkologicznej.
„Jest to rozwiązanie, które znacząco ułatwi dostępność do kluczowej diagnostyki pacjentom bliżej miejsca zamieszkania. Ma to szczególne znaczenie w monitorowaniu skuteczności leczenia, wczesnym wykrywaniu nawrotów choroby oraz kontroli ewentualnych działań niepożądanych terapii. Ponieważ obserwacja po leczeniu jest integralną częścią opieki onkologicznej, zapewnienie dostępu do badań na tym etapie ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa chorych” – powiedziała cytowana w komunikacie prof. Edyta Szurowska, członkini Zespołu do spraw wypracowania rekomendacji związanych z poprawą jakości i dostępności badań w diagnostyce obrazowej, powołanego przez Ministerstwo Zdrowia, konsultant krajowa w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.
Resort poinformował, że decyzja jest efektem prowadzonego przez ministerstwo monitorowania dostępności świadczeń i czasu oczekiwania na badania, a także prac podjętych w ramach powołanego przez ministerstwo Zespołu ds. wypracowania rekomendacji związanych z poprawą jakości i dostępności badań w diagnostyce obrazowej.
Zespół wskazał na konieczność stworzenia możliwości obserwacji ścieżek leczenia pacjentów onkologicznych oraz zapewnienia ciągłości i pełnego finansowania diagnostyki związanej z monitorowaniem pacjentów onkologicznych w trakcie leczenia onkologicznego (pacjenci z założoną kartą DILO) i w oznaczonym okresie po jego ukończeniu (tzw. follow up).
Wprowadzenie zmian w zakresie stawki degresywnej wymaga zarządzenia prezesa NFZ. Jak poinformował PAP rzecznik Funduszu Jakub Gołąb, projekt rozporządzenia ma zostać opublikowany na stronie płatnika we wtorek z 14-dniowym okresem konsultacji.
Stawka degresywna obowiązuje od 1 kwietnia. Od początku drugiego kwartału Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 60 proc. za gastroskopię i kolonoskopię, a 50 proc. za rezonans magnetyczny i tomografię komputerową wykonane ponad limit określony w kontrakcie.(PAP)
kra/ akar/