Grecja/ Czerwiec 2024 r. był najcieplejszym czerwcem od 1960 r.

Czerwiec tego roku był najcieplejszym czerwcem w Grecji od 1960 roku, a średnia temperatura w tym okresie wzrosła o 2,5 stopnia Celsjusza - powiedział we wtorek agencji AFP dyrektor badań w Obserwatorium Narodowym w Atenach Kostas Laguwardos.

"Czerwiec 2024 roku charakteryzował się długimi okresami wysokich temperatur, które znacznie przekraczają temperatury typowe dla tego okresu" - powiedział Laguwardos.

Prezes komisji ds. zmian klimatycznych Kostas Synolakis przekazał telewizji publicznej Ert, że "wysokie temperatury przekroczyły średnią o 3,8 stopni Celsjusza". Do tej pory najcieplejszy - od 1960 r. - był czerwiec 2012 r., którego średnia temperatura była o dwa stopnie wyższa od uznawanej za zwyczajną dla tej pory roku.

W Grecji temperatury w czerwcu na ogół nie przekraczają 30-31 stopni. Jednak jak wyjaśnił Synolakis, "w czerwcu mieliśmy 35 stopni Celsjusza i upał już w połowie czerwca, kiedy temperatury sięgały do ponad 40 stopni".

W czerwcu tego roku Grecja doświadczyła ponad dwa razy więcej pożarów niż w tym samym miesiącu w 2023 roku - przekazał w poniedziałek rzecznik rządu Pawlos Marinakis. Pożary są bezpośrednim skutkiem ekstremalnych temperatur.

Premier Grecji Kiriakos Mitsokakis już na początku czerwca zapowiadał, że kraj musi przygotować się na bardzo gorące lato. Dodał, że społeczeństwo musi być solidarne w walce z żywiołem.(PAP)

awm/ mms/Opublikowano: 2024-07-09 18:57

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.