Rzeszów/ Dwa szpitale dostały łóżka dla rodziców czuwających przy swoich chorych dzieciach

Dwa szpitale w Rzeszowie: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej oraz Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA otrzymały po pięć łóżek dla rodziców, którzy w czasie hospitalizacji swoich dzieci cały czas czuwają przy nich. Łóżka przekazała Fundacja Ronalda McDonalda.

Jak poinformował Marcin Węc z Fundacji, dla KSW nr 2 jest to kolejna taka darowizna. W grudniu ub. roku do tego szpitala trafiło dziesięć łóżek dla rodziców.

"Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję +Aby rodzina mogła być razem+ nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka" – zaznaczyła cytowana przez Węca w komunikacie prezes i dyrektor wykonawcza Fundacji Katarzyna Rodziewicz.

Oceniła, że instytucja ta zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych.

Darowiznę sfinansował Mieczysław Gaweł, franczyzobiorca McDonald’s Polska.

Jak podkreślił Węc, ofiarowane łóżka są wielofunkcyjne, kompaktowe, wygodne oraz łatwe do czyszczenia. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia można je złożyć i wówczas stają się fotelem, w którym można poczytać dziecku bajkę, w podczas snu dziecka samemu przeczytać książkę, zaś wieczorem można fotel rozłożyć i zamienić w wygodne miejsce do spania.

"Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach" – zaznaczył Węc.

Przekazał, że w sumie Fundacja przekazała już 1416 łóżek do 96 szpitali w całej Polsce. Wyjaśnił, że liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu "Złoty Sąsiad" wspierają lokalne społeczności w całej Polsce.

"W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce ponad 250 łóżek dla rodziców. W tym roku łączą siły ponownie i podarują ponad 50 szpitalom 315 łóżek dla rodziców" – zapowiedział Węc.

Podkreślił, że każdy może stać się Ambasadorem misji "Aby rodzina mogła być razem". "Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły, np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców" – podpowiedział Marcin Węc.(PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ jann/Opublikowano: 2024-05-15 18:01

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.