Śląskie/ Bielski pediatryk zmodernizuje oddział psychiatrii dziecięcej

Bielski szpital pediatryczny zmodernizuje oddział psychiatrii dziecięcej. Starosta bielski Andrzej Płonka powiedział w poniedziałek PAP, że samorząd pozyskał na ten cel 1,3 mln zł z resortu zdrowia. Remont, który obejmie większą część pawilonu, wykonany zostanie w tym roku.

"Z końcem ubiegłego roku pozyskaliśmy 1,3 mln zł z +Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2024+ w ministerstwie zdrowia. Nasz wkład to 150 tys. zł z budżetu powiatu. Pieniądze zatem już są. Wkrótce ogłosimy przetarg na wykonanie prac. (…) Plan jest taki, by prowadzone roboty nie wpływały na pracę oddziałów i poradni. Zrealizujemy je w tym roku" – powiedział Andrzej Płonka.

Rzecznik starosty Magdalena Fritz poinformowała PAP, że prace obejmą remont parteru i pierwszego piętra w trójkondygnacyjnym pawilonie nr 5, w którym mieści się psychiatria dziecięca. "Chodzi o izbę przyjęć, poradnię zdrowia psychicznego, oddział dzienny, a także część oddziału całodobowego, gdzie zostanie zamontowana klimatyzacja i wentylacja mechaniczna, co poprawi komfort młodych pacjentów, szczególnie latem" - powiedziała.

Starosta Andrzej Płonka dodał, że za pawilonem szpitalnym powstanie ogród terapeutyczno-rekreacyjny o powierzchni 11 arów. Prowadzone tam będą zajęcia terapeutyczne i aktywności na świeżym powietrzu dla pacjentów oddziału całodobowego. "Dzieci i młodzież będą miały też możliwość uprawiania roślin na wydzielonych grządkach" – dodał.

Bielski szpital pediatryczny prowadzony jest przez powiat ziemski. Całodobowy oddział psychiatryczny dzieci i młodzieży został otwarty w listopadzie 2018 r. W jednym z pawilonów na parterze umieszczono wówczas dzienny oddział psychiatryczny oraz poradnię, a na piętrze całodobowy oddział z 17 miejscami. Od jesieni 2022 roku dysponuje on 30 łóżkami, w tym trzema w izolatkach na wypadek pacjentów z COVID-19. (PAP)

Marek Szafrański

szf/ mir/Opublikowano: 2024-02-12 13:09

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.