Peru/ Znaleziono jedne z najstarszych pozostałości budowli z czasów prekolumbijskich

Archeolodzy z Peru znaleźli ruiny zabudowań cywilizacji Caral, jednej z najstarszych na półkuli zachodniej. Według komunikatu przekazanego lokalnym mediom pochodzą one sprzed blisko 4500 lat.

Cytowany przez agencję prasową Andina oraz rozgłośnię RPP zespół pod kierunkiem Plinio Guillena sprecyzował, że odkrycie ruin miało miejsce w pobliżu miejscowości Cerro Colorado, w prowincji Barranca, w zachodnim Peru.

W datowaniu znaleziska pomogła metoda C-14, która polega na pomiarze ilości izotopu C-14 zachowanego w materiale organicznym.

"Teren ten, jak dowodzą badania, był zasiedlany w rozmaitych okresach w epoce prekolumbijskiej" - powiedział Plinio Guillen, dodając, że najstarsze ślady budowli w tym miejscu datowane są na 2470 rok p.n.e. Nie sprecyzował, jakiego typu mogła to być budowla..

Archeolog wskazał, że drugi okres zasiedlenia tych terenów przypadł na okres kultury Huari. "Szacujemy, że ludzie zamieszkiwali te tereny również w okresie pomiędzy 772 a 989 r. n.e." - powiedział.

Według autorów przeprowadzonych w 2022 r. poszukiwań archeologicznych w prowincji Barranca, cywilizacja Caral była jedną z najstarszych w Ameryce, a pierwsze budynki w Dolinie Supe mogły powstać już 3000 lat p n.e., czyli na długo przed pojawieniem się cywilizacji Inków oraz ich architektury.

Do odkrycia śladów cywilizacji Caral doszło w prowincji Barranca w 1994 r. dzięki ekspedycji peruwiańskich archeologów pod kierunkiem prof. Ruth Shady. W opracowanym wówczas studium wskazano, że cywilizacja ta mogła żyć pomiędzy 5000 a 1800 lat p.n.e.

Dotychczas na terytorium Peru odnaleziono blisko 30 miejsc archeologicznych związanych z cywilizacją Caral i jej głównym miastem, w którego skład wchodziły m.in. świątynie i amfiteatry.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/



Opublikowano: 2023-02-16 18:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.