Lublin/ UMCS i KUL planują utworzenie wspólnego kierunku studiów pn. "Polish Studies”

Dwie lubelskie uczelnie - UMCS i KUL planują utworzenie wspólnego kierunku studiów pod nazwą "Polish Studies”. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę rektorzy tych uniwersytetów. Kierunek prowadzony w formie zdalnej miałby ruszyć od roku akademickiego 2025/2026.

Centrum Prasowe UMCS poinformowało w komunikacie, że list intencyjny w sprawie utworzenia i wspólnego prowadzenia nowego kierunku studiów pod nazwą Polish Studies został podpisany w środę przez rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosława Dobrowolskiego i rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

„To pierwszy w ostatnich latach tego typu przypadek, gdy dwie sąsiadujące ze sobą uczelnie (…) zdecydowały się na promowanie wspólnego kierunku studiów i to kierunku, który wychodzi naprzeciw potrzebom. Mowa o Polish Studies, czyli o nowych, zupełnie oryginalnych studiach, skierowanych głównie do obcokrajowców, którzy chcą zgłębiać kulturę, historię Polski, wiedzę o literaturze polskiej” – wyjaśnił cytowany w komunikacie rektor UMCS.

Jak sprecyzował, kierunek realizowany będzie w formie zdalnej i w związku z tym wymaga przygotowania specjalnego pakietu e-kursów. Wyraził również nadzieję na pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel. „Będziemy kierowali do ministerstwa wspólny wniosek o wsparcie finansowe” – dodał prof. Dobrowolski.

Rektor KUL zapewnił o czynieniu starań, aby wykładowcy reprezentowali wszystkie możliwe dyscypliny i biegle posługiwali się językiem angielskim. „Myślimy tutaj o szeroko pojętych naukach humanistycznych (…) Zrozumiałe jest, że przy zasięgu nauczania online potrzebne są najlepsze rozwiązania techniczne. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej posiada bardzo mocną infrastrukturę tego typu. Dołączymy do niej również naszą Akademię Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL” – podkreślił prof. Kalinowski.

Z informacji prasowej wynika, że na początku projekt ten zakłada wyprodukowanie 10 multimedialnych e-kursów tematycznych w języku angielskim, obejmujących zagadnienia z różnych obszarów (m.in. historii Polski, literatury i sztuki polskiej, wkładu polskich uczonych do myśli technicznej i nauki światowej, polskiego dziedzictwa materialnego, współczesności). Każdy z nich będzie zakończony egzaminem w formule online. „Docelowo mają to być dyplomowane studia zdalne na poziomie Bachelor i Master w języku angielskim realizowane w obu uniwersytetach” – wyjaśniono.

Autorską koncepcję programu opracował prof. dr hab. Jan Pomorski z Katedry Humanistyki Cyfrowej i Metodologii Historii UMCS. W dalszej perspektywie planowane jest uruchomienie studiów prowadzonych na jednej z globalnych platform edukacyjnych – COURSERA. KUL i UMCS wspólnie planują starać się o pozyskanie środków na realizację projektu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Akademii Kopernikańskiej.

„W przypadku uzyskania finansowania w 2023 r., kurs zostałby wyprodukowany w ciągu roku, zaś jego wprowadzenie na rynek edukacyjny nastąpiłoby w roku akademickim 2025/2026” – dodano.

W komunikacie podkreślono, że tzw. „narodowe studia” znajdują się już w ofercie dydaktycznej wielu prestiżowych uniwersytetów na całym świecie. „Możemy kształcić się np. z zakresu British, French czy German Studies. Polish Studies to zatem unikatowa oferta dydaktyczna dedykowana środowiskom polonijnym oraz zainteresowanej Polską międzynarodowej społeczności” – przekazano. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mhr/Opublikowano: 2022-12-07 18:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.