Greenpeace: w ciągu godziny w Karpatach znika powierzchnia leśna równa pięciu boiskom piłkarskim

W ciągu każdej godziny w Karpatach znika powierzchnia leśna odpowiadająca wielkości pięciu boisk piłkarskich - pisze w raporcie poświęconym ochronie lasów karpackich organizacja Greenpeace.

W ciągu ostatnich dwóch dekad z powodu wycinki lasy karpackie skurczyły się o 7350 km kw. Karpaty powinny być jednym z najbardziej chronionych obszarów w Europie – alarmuje Greenpeace. I choć na papierze tak to wygląda, to rzeczywistość jest szokująco przeciwna – dodaje organizacja.

„Starsze, bardziej dojrzałe lasy magazynują więcej węgla, zatrzymują wodę, zapewniają schronienie i ochronę przed powodziami, suszami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Lokalne społeczności wiejskie są uzależnione od tych lasów pod względem czystego powietrza, świeżej wody, ochrony przed erozją i środków do życia” – napisali autorzy raportu.

Jeśli wylesienie będzie postępowało w dotychczasowym tempie, to Greenpeace przewiduje, że do 2050 roku zniknie około 20 proc. pokrywy leśnej, która istniała jeszcze na początku wieku.

Region Karpat jest jednym z biologicznie najbardziej unikalnych ekosystemów na świecie i posiada kluczowe znaczenie dla Europy – informuje raport. Zajmuje on powierzchnię 209 tys. km kw., tj. prawie siedem razy większą niż terytorium Belgii. Największa jego część znajduje się w granicach Rumunii, a następnie Słowacji, Ukrainy, Polski, Węgier, Serbii, Czech i Austrii.

„W rzeczywistości Węgry są jedynym krajem w Europie, w którym nadal prowadzi się wyrąb dla celów gospodarczych, nawet w lasach objętych ścisłą ochroną” – napisał w omówieniu raportu portal 444.hu.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ tebe/Opublikowano: 2022-11-24 07:37

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.