Katowice/ Innowacyjne zastawki u pacjentek z chorobą serca

W Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach przeprowadzono dwa zabiegi z użyciem innowacyjnej zastawki biologicznej. To jedne z pierwszych na świecie operacji z wykorzystaniem zastawki nowego typu, która może poprawić komfort życia pacjentów z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej.

"Wcześniej wykonano tylko dwa tego typu zabiegi na świecie - obydwa w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Zespół medyków z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca wykonał kolejne dwie operacje z bardzo dobrym efektem. Obie pacjentki czują się dobrze" - poinformowała w czwartek rzeczniczka katowickiego szpitala Jolanta Wołkowicz.

W ramach badania klinicznego zespół medyczny wykorzystał innowacyjne sztuczne zastawki Croi Valve. Zabiegi przeprowadzono u pacjentek z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej, powodującą niewydolność serca.

Niedomykalność zastawki trójdzielnej jest częstą chorobą, powodującą uporczywe dolegliwości: łatwe męczenie, obrzęki czy duszności. Dotąd nie było skutecznych sposobów małoinwazyjnego leczenia tej choroby. Większość chorych z ciężką niedomykalnością zastawki to pacjenci o wysokim ryzyku operacyjnym, którzy z reguły nie są kwalifikowani do operacji kardiochirurgicznej.

W Górnośląskim Centrum Medycznym stosowane było leczenie małoinwazyjne metodą klipsowania zastawki (tzw. triclip), ale nie wszyscy pacjenci mogą być do niego zakwalifikowani z powodów technicznych, gdy lekarze oceniali, iż nie ma możliwości skutecznego założenia klipsa.

"M.in. dla takich pacjentów wszczepienie nowej zastawki metodą małoinwazyjną jest szansą na skuteczną poprawę samopoczucia. Obecnie do zabiegu kwalifikowani są kolejni chorzy, którzy pomimo standardowego leczenia cierpią z powodu nasilonych objawów spowodowanych wadą serca" - wskazała Jolanta Wołkowicz.

Podkreśliła, iż zabiegi tego typu wymagają ścisłej współpracy wielu specjalistów. W niedawnych operacjach uczestniczył zespół medyczny Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca - Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w którego skład weszli: profesorowie W. Wojakowski i T. Darocha, doktorzy habilitowani G. Smolka i R. Gocoł, doktorzy medycyny D. Chudziak, P. Pysz, E. Peszek-Przybyła i M. Jędrzejek, a także wykwalifikowany zespół pielęgniarski.(PAP)

mab/ mhr/



Opublikowano: 2022-11-03 09:40

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.