MZ chce zapewnić kompleksową opiekę nad chorymi z nowotworem piersi

Wprowadzenie ośrodków kompleksowej opieki nad chorym z nowotworem piersi przewidują trzy projekty nowelizacji rozporządzeń ministra zdrowia opublikowane w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Opublikowane projekty nowelizacji mają wprowadzić zmiany w rozporządzeniach MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, z zakresu leczenia szpitalnego i z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Jak uzasadniono, "obecnie obowiązujące przepisy dotyczące kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi" powodują m.in. wątpliwości interpretacyjne.

Efektem proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego jednolitego modelu kompleksowej diagnostyki i leczenia nowotworów piersi, który będzie opierał się na skoordynowanych działaniach jednego ośrodka, zapewniającego wymaganą infrastrukturę do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach opieki kompleksowej oraz wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, planujący i koordynujący cały proces leczenia.

Autorzy projektu uzasadniają, że idea wprowadzenia ośrodków kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi uzyskała poparcie wielu instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego.

Wśród tych inicjatyw należy wyróżnić rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie raka piersi w rozszerzonej Unii Europejskiej, wzywające państwa członkowskie Unii Europejskiej do stworzenia sieci takich ośrodków oraz działania towarzystw naukowych (np. SIS, EUSOMA). Badania naukowe wskazują na wysoką efektywność wprowadzenia ośrodków.(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/



Opublikowano: 2022-05-19 14:14

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.