Naukowcy: pierwsze wrażenie na randce faktycznie się liczy

Z reguły można polegać na pierwszym wrażeniu, jakie ktoś wywołuje w trakcie pierwszego romantycznego spotkania - wynika z nowych analiz. Łatwiej jest przy tym odczytać osoby o wysokim poczuciu własnej wartości, dobrym samopoczuciu i satysfakcji z życia.

Pierwsza randka to poważna sprawa - to na niej zwykle oceniamy drugą osobę i decydujemy, czy kontynuować znajomość. Naukowcy z McGill University twierdzą, że faktycznie można wtedy polegać na tzw. pierwszym wrażeniu.

Już wcześniejsze badania pokazywały, że jest to wiarygodny sposób oceny charakteru człowieka, lecz wówczas dotyczyły one relacji koleżeńskich.

Aby sprawdzić, jak efekt pierwszego wrażenia działa na spotkaniach romantycznych, zespół z Uniwersytetu McGilla zaprosił 372 osób to udziału w tzw. szybkich randkach (ang. speed-dating). Ochotnicy opisywali swoją osobowość i samopoczucie, a także byli w podobny sposób opisywani przez rodzinę lub bliskich przyjaciół.

Po krótkiej trzyminutowej randce mieli natomiast przedstawić osobowość uczestnika, z którym mieli randkę.

Jak się okazało, ochotnicy zwykle prawidłowo odczytywali charakter swojego randkowego partnera. Jednak niektórych było stosunkowo łatwiej rozszyfrować. „Niektóre osoby to otwarte księgi, których unikalne osobowości można dokładnie opisać po krótkiej interakcji, podczas gdy innych trudniej jest odczytać” - mówi Lauren Gazzard Ker, współautorka publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Research in Personality”.

„Uderzające jest to, że ludzie, którzy - jak twierdzą - cieszą się dobrym samopoczuciem, wysoką samooceną i satysfakcją z życia, ułatwiają innym odczytanie ich charakteru” - dodaje badaczka.

Jedno wyjaśnienie tego jest takie, że bardziej pozytywnie nastawione osoby lepiej sobie radzą z autoprezentacją. „Być może bardziej zadowoleni ludzie zachowują się w sposób, który bardziej zgadza się z ich osobowością - są bardziej autentyczni i wierni sobie” - wyjaśnia nadzorująca badanie prof. Lauren Human.

Istnieje też druga możliwość, że ludzie, którzy są bardziej trafnie oceniani przez innych czują się dzięki temu lepiej.

Naukowcy zamierzają przyjrzeć się tym mechanizmom w kolejnych badaniach. Chcą też sprawdzić skutki prawidłowego odczytywania charakteru z pierwszego wrażenia dla dalszych losów romantycznych znajomości. „Zrozumienie dlaczego niektórych można poznać szybciej, niż innych, może pomóc w stworzeniu strategii, dzięki którym część osób będzie mogła poprawić to, jak dobrze są odczytywane przez innych” - podkreśla prof. Human.

Więcej informacji na stronie publikacji:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0092656620301069?via%3Dihub (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/



Opublikowano: 2021-02-11 06:05

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.