Bakterie jelitowe wpływają na ryzyko chorób serca

Jedna z korzystnych bakterii obecnych w jelitach przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca – wynika z badań opublikowanych przez „Journal of Biological Chemistry”.

Naukowcy z Ohio State University ustalili, że aktywność Eubacterium limosum ogranicza produkcję trimetyloaminy, związku powodującego zwężenie tętnic.

Trimetyloamina powstaje podczas procesów metabolicznych, gdy niekorzystne bakterie jelitowe wchodzą w interakcję z niektórymi substancjami pochodzącymi z pożywienia, takimi jak obecna w mięsie, rybach czy suplementach L-karnityna. Następnie związek ten trafia do krwiobiegu i jest transportowany do wątroby, gdzie przybiera najbardziej szkodliwą postać.

Badacze zaobserwowali, że E. limosum pozbawia L-karnitynę roli w tym procesie dzięki enzymowi MtcB, który usuwa grupy metylowe z cząsteczek, pomagając tym samym bakteriom generować energię niezbędną do przetrwania.

„Bakteria robi to w swoim własnym interesie, jednak przy okazji zmniejsza toksyczność trimetyloaminy” - mówi autor analizy dr Joseph Krzycki.

„W ciągu ostatniej dekady stało się jasne, że bakterie jelitowe mogą wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. To, że jeden szczep bakterii przyczynia się do znaczących korzyści zdrowotnych sugeruje, że należy wykonać jeszcze dużo pracy, by dokładniej poznać rolę mikrobiomu jelitowego” – komentuje badacz.(PAP)

koc/ zan/



Opublikowano: 2020-07-09 08:28

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.