Choroby mózgu inaczej zaburzają mowę w zależności od używanego języka

Zaburzenia mowy w chorobach mózgu mogą ujawniać się inaczej w zależności od używanego na co dzień języka. Amerykańscy specjaliści sprawdzili to na przykładzie języków angielskiego i włoskiego. Piszą o tym na łamach pisma „Neurology”.

Główna autorka badania prof. Maria Luisa Gorno-Tempini z University of California w San Francisco twierdzi, że o ile osoby anglojęzyczne wraz z postępem choroby mózgu częściej mają kłopoty z wymową poszczególnych słów, to w przypadku języka włoskiego może się ona objawiać używaniem krótszych i prostszych zdań. Wynika to z tego, że język włoski ma prostszą wymowę, ale bardziej skomplikowaną gramatykę.

Specjalistka uważa, że tego rodzaju różnice językowe należy uwzględnić w diagnozowaniu schorzeń mózgu, takich choćby jak demencja. Jej badania były prowadzone na pacjentach z postępującą afazją, chorobą powodującą zaburzenia mowy na skutek uszkodzenia ośrodków mowy w korze mózgowej. Przeprowadzono je na małej grupie chorych, dwudziestu z nich posługiwało się językiem angielskim, a osiemnastu – językiem włoskim. Badania obrazowe mózgu wykazały, że choroba u wszystkich badanych była na podobnym etapie rozwoju.

Amerykańscy badacze mają zamiar powtórzyć badania na większej grupie osób oraz posługujących się także innymi językami. Planowane jest włączenie do nich pacjentów z językiem chińskim oraz arabskim. „Mamy nadzieję, że takie badania pomogą lepiej zrozumieć działanie mózgu oraz mechanizmów zaburzeń mowy i przyczynią się skuteczniejszego leczenia demencji oraz lepszej opieki nad chorymi” – podkreśliła prof. Gorno-Tempini. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/



Opublikowano: 2020-01-14 12:21

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.