Otyłość mężczyzny w dzieciństwie zwiększa ryzyko astmy w następnym pokoleniu

Norwescy naukowcy zaobserwowali, że dzieci, których ojcowie pomiędzy ósmym rokiem życia a mutacją głosu byli otyli, są ponad dwukrotnie bardziej narażone na astmę. Wnioski opublikował "Journal of Allergy and Clinical Immunology".

Badania wskazują, że zależność pomiędzy otyłością ojca w dzieciństwie a ryzykiem astmy u dziecka jest związana tylko z tym okresem życia mężczyzny. Na ryzyko astmy u potomstwa nie wpływała otyłość ojca przed ósmym rokiem życia i po mutacji głosu, ani żaden okres otyłości w dzieciństwie matki.

W badaniach wzięło udział 6347 osób w wieku 18 - 52 lata, a także ich ojcowie (2044) i matki (2549) w wieku 37 - 66 lat. Uczestnicy pochodzili z Europy Północnej, Hiszpanii i Australii.

Zdaniem autorów zależność ta ma związek z rozwojem komórek rozrodczych w okresie poprzedzającym dojrzewanie.

"W przypadku dziewcząt komórki jajowe są rozwinięte i niewiele dzieje się z nimi w czasie dojrzewania. U chłopców jednak w tym czasie rozpoczyna się produkcja plemników, dlatego są oni wtedy podatni na wpływ różnych czynników biologicznych" - wyjaśnia autorka badań prof. Cecilie Svanes z Uniwersytetu w Bergen.

"Te badania wskazują, że okres poprzedzający dojrzewanie u chłopców to właściwy czas na interwencję, jeśli występują problemy z nadwagą lub otyłością" - dodaje prof. Svanes.

Więcej informacji: DOI: 10.1016/j.jaci.2019.08.030 (PAP)

koc/ ekr/



Opublikowano: 2019-10-03 10:18

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.