Skamieniałe kości prehistorycznych zwierząt odkryte w środkowej Turcji

Niemal 2000 skamieniałych kości wymarłych gatunków zwierząt znaleziono na prehistorycznym stanowisku archeologicznym w Centralnej Anatolii.

Prace wykopaliskowe na stanowisku położonym koło wioski Kurutlu na brzegu zbiornika wodnego zapory Hirfanli, zbudowanej na rzece Kizilirmak, ruszyły w 2011 roku, gdy odkryto tu pierwsze prehistoryczne skamieniałości. O znalezisku informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Jak poinformował kierownik prac badawczych, Ahmet Cem Erkman z Uniwersytetu Ahi Evran w Kirsehir, archeolodzy odkryli dotychczas prawie 2000 skamieniałych kości zwierząt, należących do wymarłych gatunków słoni, nosorożców, żyraf i koni, a także małp i kotów.

Według badaczy najstarsze skamieliny na stanowisku pochodzą sprzed 7 mln lat. Ich analizy mogą rzucić nowe światło na historię naturalną Anatolii.

Wykopaliska finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji, uniwersytet w Kirsehir oraz Tureckie Towarzystwo Historyczne. Znaleziska z prehistorycznego stanowiska zostaną umieszczone w muzeum w Kirsehir. (PAP)

jot/ zan/



Opublikowano: 2019-08-05 09:44

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.