Hieroglify sprzed 3500 lat odkryto w Kapadocji

Archeolodzy odkryli w środkowej Turcji wyryte w kamieniach inskrypcje z ok. 1500 r. p.n.e., będące hieroglifami starożytnego pisma hetyckiego – informuje serwis internetowy Daily Sabah.

Odkrycia dokonał zespół archeologów pod kierunkiem prof. Yucela Senyurta wewnątrz kamiennej budowli, służącej od pradawnych czasów, jako stodoła mieszkańcom pobliskiej osady na obszarze krainy historycznej Kapadocja.

Według prof. Senyurta odkryte hieroglify mogą mieć związek z późnohetyckim księstwem Tabal, które istniało do VIII w. p.n.e. i później uległo wpływom asyryjskim.

Kamienie z hetyckimi hieroglifami zostaną wyjęte ze ścian starożytnej budowli przez ekspertów w dziedzinie kamieniarstwa i przewiezione do siedziby Zarządu Muzeów w Nevsehir, gdzie będą szczegółowo badane przez naukowców.

Okolice Nevsehir, jak i cały obszar Kapadocji, znane są z charakterystycznych stożkowych form tufowych – tzw. bajecznych kominów tworzących księżycowy krajobraz, a także osad, domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. (PAP)

jot/ ekr/



Opublikowano: 2019-05-31 09:58

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.