Ftalany powodują u myszy problemy z płodnością

Ekspozycja na ftalany obecne w wielu tworzywach sztucznych przyczynia się do zmniejszenia płodności u myszy - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Toxicological Sciences".

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois badali wpływ ftalanu diizononylowego (DINP) i ftalany dwu-2-etyloheksylu (DEHP) na płodność samic myszy. Gryzoniom podawano te związki w pożywieniu przez 10 dni. W efekcie wystąpiły u nich zaburzenia cyklu reprodukcyjnego i zmniejszenie prawdopodobieństwa zapłodnienia przez kolejnych dziewięć miesięcy.

Ftalany to grupa związków stosowanych w produkcji m.in. opakowań na żywność, podłóg winylowych, urządzeń medycznych czy kosmetyków. To związki endokrynnie czynne, które zaburzają gospodarkę hormonalną i przyczyniają się do szeregu problemów zdrowotnych.

Naukowcy zwracają uwagę, że podczas wcześniejszych badań gryzoniom podawano zbyt wysokie dawki ftalanów, które nie odzwierciedlały rzeczywistej codziennej ekspozycji u ludzi. Obecnie stosowane dawki były niższe i dawały bardziej realny obraz.

Zarówno testowana grupa samic, jak i grupa kontrolna miały kontakt z samcami, które nie były poddane ekspozycji na ftalany. Okazało się, że w porównaniu z grupą kontrolną, w grupie samic, którym podawano ftalany, dochodziło do znacznie mniejszej liczby zapłodnień.

"Szczególnie zaniepokoił nas fakt, że płodność samic była zaburzona przez długi czas po zaprzestaniu podawania ftalanów" - mówi autorka badań dr Jodi Flaws.

Badaczka podejrzewa, że w wyniku działania ftalanów błona śluzowa macicy staje się mniej podatna na zagnieżdżenie się zarodka w czasie tzw. okna implantacyjnego. Istnieje także możliwość, że ekspozycja na ftalany przyspiesza przekwitanie.

Dr Flaws zamierza kontynuować badania nad wpływem DINP i DEHP na funkcjonowanie jajników i produkcję steroidowych hormonów płciowych.(PAP)

koc/ zan/



Opublikowano: 2019-02-10 13:27

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.