Intensywność słuchanej muzyki zależy od wielu czynników

Ludzie dopasowują rodzaj słuchanej muzyki do pory dnia, roku i chronotypu. Nie bez znaczenia jest również wiek, płeć, czy miejsce zamieszkania. Muzyka pomaga regulować pobudzenie i stany emocjonalne – czytamy na łamach „Nature Human Behaviour”.

Naukowcy z Uniwersytetu Cornella (USA) postanowili sprawdzić, w jaki sposób ludzie dopasowują intensywność muzyki do swojego życia – miejsca zamieszkania, cyklów dobowych, czy pór roku. W tym celu przeanalizowali 765 milionów nagrań pochodzących z serwisu Spotify odsłuchiwanych przez milion użytkowników z 51 krajów świata.

Zauważyli, że w każdej kulturze ludzie preferują spokojniejsze utwory w godzinach nocnych i bardziej dynamiczne w godzinach dziennych – zwłaszcza w godzinach pracy. Najbardziej widoczne jest to u osób z chronotypem wieczornym, tzw. nocnych marków, które puszczają sobie wysoce relaksujące utwory w nocy i bardzo stymulujące w ciągu dnia – prawdopodobnie po to, by utrzymać odpowiedni poziom pobudzenia i zachować czujność, gdy jest to wymagane.

Generalnie osoby mieszkające na Zachodzie słuchają bardziej agresywnej muzyki, niż ludzie na Wschodzie. Może być to związane z preferencją dla stanów emocjonalnych o wysokim lub niskim stopniu pobudzenia. W każdym razie Azjaci wolą się relaksować, a przedstawiciele kultury Zachodu nakręcać.

Kobiety słuchają zazwyczaj spokojniejszej muzyki niż mężczyźni, choć jest to zależne od półkuli, na której mieszkają. Na półkuli południowej panie mają tendencję do słuchania bardziej dynamicznych kawałków niż panowie; na półkuli północnej obserwuje się tendencję odwrotną.

W chłodne dni - kiedy dzień trwa krótko, a noc zapada szybko - użytkownicy Spotify wolą puszczać sobie spokojniejsze utwory. Podczas upałów preferują z kolei pobudzające melodie. Różnice te nie występują w okolicy równika, gdzie noc i dzień mają w zasadzie tę samą długość.

Wraz z wiekiem rośnie preferencja dla relaksującej muzyki, co jest charakterystyczne dla wszystkich badanych kultur.

„Przedstawiciele nauk społecznych są bardzo zainteresowani badaniami nad emocjami i regulacją stanów emocjonalnych czy preferencji. My posiadamy obecnie dane dotyczące wyborów muzycznych ludzi z całego świata i nie możemy przegapić okazji do lepszego zrozumienia – empirycznego – jak ludzie wykorzystują muzykę do zarządzania swoimi emocjami” – mówi Michael Macy, jeden z autorów badania.

Więcej na ten temat można znaleźć pod adresem: https://www.nature.com/articles/s41562-018-0508-z. (PAP)

ooo/ agt/



Opublikowano: 2019-02-03 12:27

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.