Chiny/ Neolityczne domostwo sprzed ponad 5000 lat będzie zrekonstruowane

Na neolitycznym stanowisku archeologicznym w Chinach naukowcy zamierzają odbudować domostwo sprzed ponad 5000 lat, którego fundamenty z kamienia oraz palonej gliny i ściany do wysokości 1 metra odkryto 46 lat temu – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Prehistoryczny dom o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych, zbudowany na planie długiego i wąskiego prostokąta i złożony z czterech położonych rzędowo obok siebie pomieszczeń oddzielonych ścianami, znajduje się na stanowisku archeologicznym Dahe koło wioski o tej samej nazwie w prefekturze Zhengzhou w prowincji Henan.

Na stanowisku Dahe znajdują się pozostałości z czasów chińskiej kultury neolitycznej Yangshao, rozwijającej się w okresie 5000-3000 r. p.n.e. w rejonie centralnego biegu Rzeki Żółtej.

Pozostałości domu mieszkalnego na stanowisku Dahe to najlepiej zachowane w Chinach ruiny neolitycznego domostwa z tego okresu.

Jak poinformował Hu Jizhong, kustosz z Muzeum Dahe, ściany domostwa zbudowano z gliny wymieszanej z sianem na szkielecie z drewna, a następnie podpalono konstrukcję dla jej stwardnienia i wzmocnienia, tak jak się dzieje z gliną w piecu do wypalania ceramiki.

W ruinach neolitycznego domu odkryto ponad 50 artefaktów, w tym 20 ceramicznych dzbanów oraz pojemników, z których jeden zawierał uwęglone ziarna zboża.

Prace rekonstrukcyjne będą trwały ok. 12 miesięcy. (PAP)

jot/ agt/



Opublikowano: 2018-12-31 16:05

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.