Jedzenie zielonych liści pomaga zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej

Spożywanie azotanów pochodzenia roślinnego, znajdujących się głównie w zielonych warzywach liściastych i burakach, sprzyja zmniejszeniu ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - wynika z badania przeprowadzonego w Westmead Institute for Medical Research (Australia).

Jego wyniki pojawiły się w najnowszym wydaniu pisma „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics” (https://jandonline.org/article/S2212-2672(18)30276-4/fulltext).

Naukowcy pod kierunkiem prof. Bamini Gopinath przeprowadzili wywiady z ponad 2000 mieszkańców Australii w wieku powyżej 49 lat, po czym przez kolejnych 15 lat obserwowali ich zdrowie.

Okazało się, że osoby, które codziennie zjadały od 100 do 142 mg azotanów roślinnych, miały o 35 proc. mniejsze ryzyko rozwinięcia się wczesnej fazy AMD niż osoby, które spożywały mniej niż 69 mg tych substancji dziennie.

Według prof. Gopinath związek między azotanami roślinnymi a zwyrodnieniem plamki żółtej może mieć istotne implikacje. "Jako pierwsi wykazaliśmy, że obecność azotanów w diecie wpływa na ryzyko degeneracji plamki - mówi badaczka. - Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone, włączenie produktów bogatych w azotany, czyli przede wszystkim zielonych warzyw liściastych oraz buraków, może być prostą strategią ograniczającą ryzyko wczesnego zwyrodnienia plamki żółtej".

Autorka pracy dodaje, że szpinak ma około 20 mg azotanów w 100 g, a burak prawie 15 mg azotanów w 100 g.

Co ważne, w badaniach nie wykazano żadnych dodatkowych korzyści dla osób, które spożywały dziennie więcej niż 142 mg azotanów roślinnych. Nie wykazano również żadnych znaczących związków pomiędzy azotanami a późnym stadium AMD lub pomiędzy azotanami innymi niż roślinne a ryzykiem AMD.

Zwyrodnienie plamki żółtej uważa się za trzecią przyczynę ślepoty na świecie i pierwszą w państwach wysokouprzemysłowionych. Wiek jest jej najsilniejszym znanym czynnikiem ryzyka - choroba rozwija się najczęściej po ukończeniu 50 lat. Obecnie nie ma na nią lekarstwa. (PAP)

kap/ zan/



Opublikowano: 2018-10-23 11:54

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.