Robot medyczny Lucas w kopalni soli Wieliczka

Profesjonalny robot medyczny Lucas, wykonujący masaż serca, znalazł się na wyposażeniu Kopalni Soli "Wieliczka" i jest przechowywany na Trasie Turystycznej pod ziemią – poinformowały w piątek PAP służby prasowe kopalni.

Lucas to profesjonalny sprzęt stosowany przez zespoły ratownictwa medycznego, urządzenie można również spotkać na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

Robot umożliwia nieprzerwany masaż serca i może być stosowany również podczas transportu chorego w podziemnych wyrobiskach. Efektywna nieprzerwana resuscytacja może być również prowadzona w drodze windą na powierzchnię.

Jego zaletą jest jego stosunkowo łatwa obsługa, której sprostają przeszkoleni pracownicy kopalni. Szkolenie takie odbędzie się w kopalni 21 lutego.

"W ubiegłym roku Kopalnię Soli +Wieliczka+ odwiedziło ponad półtora miliona turystów, dlatego bezpieczeństwo jest w kopalni priorytetem. Jesteśmy odpowiedzialnym gospodarzem, dlatego regularnie szkolimy naszych pracowników z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz uzupełniamy wyposażenie nawet o tak specjalistyczny sprzęt" - poinformował Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna.

Jak dodał, kopalnia dysponuje m.in. defibrylatorami AED, posiada na powierzchni oraz pod ziemią dobrze wyposażone punkty sanitarne, a od stycznia również robota Lucas.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa wymaga dużego wysiłku fizycznego. Ratownik może ją w efektywny sposób prowadzić tylko przez 2 minuty, potem powinna go zastąpić inna osoba. Robot typu Lucas uciska klatkę piersiową ze stałą częstotliwością i siłą. W ciągu minuty wykonuje około 100 ucisków głębokich na 5 cm, co pozostaje w zgodzie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC).

Dodatkowo Lucas waży niecałe 8 kg i mieści się w plecaku, a jego źródłem zasilania jest akumulator. Urządzenie można też wpiąć do standardowego gniazdka.

W Polsce pracuje około 460 tego typu urządzeń. "Roboty medyczne Lucas pomagają na co dzień już w wielu polskich szpitalach i oddziałach ratunkowych. Urządzenia trafiły także do zespołów górniczego ratownictwa medycznego w Lubinie. Jednak dotąd żadne nie było bezpośrednio zainstalowane w samej kopalni" – poinformował Dominik Orchel z firmy Physio Control, dystrybutora sprzętu medycznego, w tym robotów do automatycznej kompresji klatki piersiowej.

Wielicka kopalnia razem z kopalnią soli w Bochni, warzelniami i składami soli tworzyła powstałe pod koniec XIII wieku przedsiębiorstwo królewskie Żupy Krakowskie. Przedsiębiorstwo działało przez blisko 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Żupa krakowska była największym w dawnej Rzeczypospolitej zakładem przemysłowym i jednym z największych w Europie.

Zorganizowany ruch turystyczny w wielickiej kopalni odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2016 r. kopalnię zwiedziło ponad 1,5 mln osób.(PAP)

hp/ agt/



Opublikowano: 2017-02-17 13:31

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.