Chorzów/ Zespół klownów odwiedził szpital pediatryczny

W Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie w piątek odbył się finał projektu "Supersprawni". To pokaz cyrkowo-teatralny z udziałem małych pacjentów. Realizowany jest po raz pierwszy w chorzowskim szpitalu, dzięki współpracy z Tauron Polska Energia S.A.

Projekt "Supersprawni" kierowany jest dla dzieci z niepełnosprawnościami. Podczas pięciodniowych warsztatów mali pacjenci uczyli się podstaw sztuki cyrkowej i teatralnej, by podczas piątkowego finału zaprezentować się w wielkim show, oklaskiwanym przez personel, rodziców i opiekunów.

Warsztaty prowadzone były przez klownów medycznych z Fundacji Czerwone Noski. Mają na celu pomóc dzieciom w odzyskaniu sprawności.

"Pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem, nudą i poczuciem braku wpływu na przebieg niezbędnych w procesie leczenia procedur medycznych. Uczestnicy programu +Supersprawni+ poprzez udział w prowadzonych przez klownów medycznych warsztatach i finałowym przedstawieniu, koncentrują uwagę na nauce nowych umiejętności, odzyskują sprawczość i wiarę w siebie oraz pozytywny wpływ humoru na przyspieszenie procesu leczenia" – powiedział cytowany w informacji prasowej dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu Marcin Dudek.

Prjekt "Supersprawni" wystartował po raz 13, a po raz pierwszy w Chorzowie. W poprzednich edycjach gościł w szpitalach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, a także w SOS Wioskach Dziecięcych.

"Zabawa z pewnością poprawia samopoczucie, jak i nastrój dzieciom. Takie warsztaty z klaunami sprawiają, że ci najmłodsi pacjenci mogą chociaż na chwilę oderwać się od tej szpitalnej codzienności. Zawsze chętnie realizujemy projekty, które mogą wpłynąć na poprawę zdrowia pacjentów, bo przecież ono jest dla nas najważniejsze. Wiadomym jest, że najlepszym lekarstwem jest uśmiech. Dlatego chcemy, by najmłodszym pacjentom pobyt w Naszym szpitalu kojarzył się z uśmiechem i radością" – podkreśliła rzeczniczka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie Katarzyna Hohuł.(PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ mir/Opublikowano: 2023-10-27 17:19

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.