Tarnów/ Stop odleżynom to tytuł konferencji i warsztatów w Szpitalu św. Łukasza

"Stop odleżynom i nie tylko – czy możemy szybko i skutecznie leczyć rany przewlekłe" to tytuł dwudniowej konferencji naukowej i towarzyszących im warsztatów, które w czwartek i piątek w ramach dni otwartych odbędą się w Szpitalu im. Świętego Łukasza w Tarnowie.

"W listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Walki z Odleżynami, którego celem jest uświadomienie społeczeństwu, jak poważnym problemem są rany odleżynowe, jak im zapobiegać i jak leczyć" – napisali organizatorzy.

Konferencja i warsztaty odbędą się w ramach Dni Otwartych, na które zaprasza Szpitalny Zespół ds. Profilaktyki i Leczenia Ran Przewlekłych i Odleżyn.

"Zachęcamy do zaangażowania się w szeroko rozumianą inicjatywę walki z odleżynami i ranami przewlekłymi, ich profilaktyki, pielęgnacji i leczenia" – twierdzą organizatorzy. Wydarzenie to jest kierowane nie tylko do profesjonalistów, ale również do rodzin pacjentów czy opiekunów, którzy na co dzień zajmują się pacjentami narażonymi na wystąpienie odleżyn czy innych ran.

Dni otwarte odbędą się w czwartek i piątek w dużej sali konferencyjnej Szpitala św. Łukasza w Tarnowie. Wydarzenie podzielone jest na część praktyczną i teoretyczną.

"Konferencję poprowadzą specjaliści w tej dziedzinie, zatem warto skorzystać z tej okazji i również poprzez warsztaty udoskonalić własne umiejętności" – zachęcają organizatorzy.

Część praktyczna odbędzie się w czwartek od godz. 10.00 do 15.00. Będzie mowa m.in. o higienie rany i poprawnym zaopatrzeniu rany trudno gojącej się i przewlekłej. Będą też warsztaty o NPWT, czyli terapii podciśnieniem (system płucząco-ssący).

Będzie także mowa o antyseptyce i lawaseptyce w leczeniu ran, a także o odleżynach jako objawie wyniszczenia pacjenta. Będzie też poruszana tematyka profilaktyki odleżyn i wtedy odbędą się indywidualne konsultacje dla opiekunów osób narażonych na odleżyny i z raną odleżynową.

W piątek część teoretyczna rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 14.00. Będzie mowa m.in. o chirurgicznym zamykaniu rany odleżynowej i przewlekłych infekcjach w praktyce lekarza ortopedy. Będzie też wykład na temat ran przewlekłych w praktyce zespołu lekarz-pielęgniarka.(PAP)

Autor: Janusz Smoliński

smol/ joz/Opublikowano: 2022-11-23 13:32

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.