Łódzkie/ Uruchomiono program wspierania populacji kaczek gągołów

Program wspierania populacji narażonych na wyginięcie kaczek gągołów uruchomiło Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Orientarium ZOO Łódź. W woj. łódzkim żyje już tylko 50 par gągołów. Kaczki tracą swe naturalne siedliska, dlatego zamontowano dla nich budki lęgowe.

Dzięki współpracy obu instytucji na drzewach sąsiadujących ze starorzeczem i korytem Warty zainstalowano specjalistyczne budki lęgowe wypełnione trocinami. Materiał ten posłuży ptakom do zbudowania gniazd we wnętrzu budek. Po ich zasiedleniu będą prowadzone obserwacje ornitologicznego oraz badania naukowe nad tym gatunkiem.

"Gągoły są wyjątkowymi kaczkami, które gniazdują w wysoko położonych dziuplach drzew, znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych i rzek. Tuż po wykluciu puchate pisklęta są bardzo sprawne i prawie natychmiast wyskakują za matką do wody. Skoki z dziupli są bardzo spektakularne, wykonywane z wysokości kilkudziesięciu metrów. Maluchy bezpiecznie lądują na ziemi dzięki temu, że w skoku rozpościerają błony pławne między palcami i wyciągają skrzydełka, zwiększając opór powietrza. Po tym wyczynie maszerują z matką do wody, gdzie od razu świetnie pływają i nurkują w poszukiwaniu pożywienia" – wyjaśnił Tadeusz Musiał z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W Polsce gągoły gniazdują bardzo nielicznie, głównie w części północnej i zachodniej kraju. W regionie łódzkim najwięcej tych kaczek zakłada gniazda nad zalewem Sulejowskim - to ok. 10 par. Ostatnio pojedyncze pary pojawiły się w okolicach zbiornika Jeziorsko. Mimo to liczba ptaków dochowujących się piskląt w Łódzkiem jest nadal bardzo niska i szacowana jest na ok. 50 par.

Gatunek został umieszczony w Czerwonej Księdze Ptaków Ziemi Łódzkiej i należy do kategorii ptaków narażonych na wyginięcie. Jedną z przyczyn niskiej liczebności i zanikania gągołów jest wycinanie rosnących przy wodzie dziuplastych drzew.

"Niedobór naturalnych miejsc do założenia gniazd można kompensować rozwieszając odpowiedniej wielkości budki lęgowe. Liczymy, że powracające z zimowisk gągoły zainteresują się okolicami Łodzi znajdując tu nowe +apartamentowce+ sprzyjające złożeniu jaj i wykluciu piskląt. Jesień to doskonały czas do zakładania budek. Nasze prace nie płoszą ptaków, ponadto w obecnej, niestabilnej sytuacji pogodowej, trudno przewidzieć kiedy nadejdzie wiosna, sprzyjająca pojawieniu się tych kaczek" – zaznaczyła Magdalena Janiszewska z Orientarium ZOO Łódź. (PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ akub/Opublikowano: 2022-11-23 11:16

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.