Szczecin/ Nowa siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zostanie ukończona w II kwartale 2023 r.

W kwietniu przyszłego roku ma zakończyć się budowa nowej siedziby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Twardowskiego. Inwestycja ma skrócić czas dojazdu do pacjentów i zapewnić lepsze warunki pracy ratownikom.

"To będzie miejsce nie tylko takie, gdzie będzie mieściła się siedziba główna Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, ale będzie tutaj również osiem zespołów oraz centrum treningowe. To jest kolejna inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców" – przekazał podczas konferencji prasowej w poniedziałek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak dodał "to jest największe wyzwanie inwestycyjne, które w ostatnich latach jest realizowane przez WSPR i ona jest dedykowana zabezpieczeniu Centrum oraz lewobrzeżnej części Szczecina".

Nowa, główna siedziba zachodniopomorskiego pogotowia powstaje na działce o powierzchni około 1,7 ha, zlokalizowanej między ul. Twardowskiego a ul. 26 Kwietnia.

"Dzięki tej siedzibie skróci się czas dojazdu do pacjentów w zachodnich dzielnicach naszego miasta i podmiejskich miejscowości znajdujących się blisko niemieckiej granicy. Jednocześnie niezwykle poprawią się warunki, w jakich ratownicy medyczni oczekują na wezwania. Nie będzie też już trzeba odśnieżać czy ogrzewać karetek na wezwanie. Ambulanse będą wreszcie garażowane i gotowe od razu do wyjazdu" – przekazał dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Roman Pałka.

Na ternie nowej siedziby działać będzie też Ośrodek Symulacji Medycznych, który tymczasowo funkcjonuje w filii WSPR w Międzyzdrojach.

"W tym tygodniu będzie montowany symulator przedziału kierowcy, żeby doskonalić technikę jazdy kierowców w różnych warunkach. W symulacji jest możliwość doboru odpowiednich warunków pogodowych, różnych dróg, włącznie z podjazdami do SOR-ów na terenie województwa" – dodał Pałka.

Gotowe są już dwa główne budynki dla zespołów ratownictwa medycznego i administracji - B1 i B2. Obecnie trwają jeszcze prace wykończeniowe i zagospodarowanie terenu.

W budynku B1 znajdować się będą pomieszczenia biurowe dla administracji, archiwum główne, serwerownia, pomieszczenia gospodarcze, sale szkoleniowe oraz sala konferencyjna a także Ośrodek Symulacji Medycznych.

W budynku B2 zlokalizowane będą pokoje ratowników medycznych oraz lekarzy, szatnia, pokój czuwania, pomieszczenia działu farmacji oraz bieżącego uzupełniania w materiały medyczne i leki a także garaże dla ambulansów, stanowiska do mycia i odkażania karetek, pomieszczenia na odpady medyczne, pomieszczenia do naprawy sprzętu medycznego oraz magazyny bielizny i odzieży. Nie zabraknie stanowisk do bieżącej obsługi ambulansów.

W nowej siedzibie stacjonować będzie osiem systemowych zespołów ratownictwa medycznego i dwa zespoły transportowe. Podczas jednego dyżuru na wezwania oczekiwać tu będzie blisko 20 medyków. Do nowej siedziby zostanie też przeniesionych ponad 60 pracowników administracyjnych, którzy teraz pracują w budynkach przy al. Wojska Polskiego i przy ul. Mieszka I.

Prace mają zakończyć się do końca kwietnia 2023 r. Nowa siedziba ma być oddana do użytku do końca czerwca 2023 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 40 mln zł. (PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ mhr/Opublikowano: 2022-11-21 15:54

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.