Zachodniopomorskie/ Konferencja "Miasta, które stworzyły Europę" w Wolinie

Konferencja "Miasta, które stworzyły Europę. 70 lat polskich badań archeologicznych w Wolinie" rozpoczyna się w piątek. Planowane jest m.in. podpisanie listu intencyjnego ws. wpisania Wolina na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Konferencja ma podsumować długi, 70-letni okres bardzo intensywnych badań archeologicznych, które były i nadal są prowadzone w Wolinie, przede wszystkim nad jego wczesnośredniowieczną historią – to ona jest najsłynniejsza. Wolin był wówczas jednym z największych miast nad Bałtykiem, występuje w wielu źródłach pisanych i jest istotny nie tylko w naszym kręgu, ale również w kręgu skandynawskim, łacińskim, arabskim" – powiedział PAP dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Zaznaczył, że tradycją Wolińskich Spotkań Mediewistycznych, w ramach których odbywa się konferencja, jest wpisywanie Wolina w szersze dyskusje dotyczące wczesnego średniowiecza.

"W tym roku poruszamy temat początków urbanizacji, powstania miast. Zaproszonych zostało wielu prelegentów, a także gości bez referatów – słuchaczy, którzy będą brali udział w dyskusji, naukowców, wybitnych mediewistów zarówno z Polski jak i z Europy" – mówił dr Filipowiak.

Wskazał, że wydarzenie ma nie tylko promować polską naukę na świecie – planowane jest również podpisanie listu intencyjnego w sprawie wpisania Wolina na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Mamy informacje od ekspertów zajmujących się tą sprawą, że jest na to duża szansa, a niektórzy uważają, że jest to wręcz oczywiste, aby Wolin znalazł się na tej liście. Oczywiście droga jest długa" – mówił archeolog.

Podczas konferencji ma się też odbyć debata "Przyszłość przeszłości Wolina" na temat ochrony, badania i udostępniania dziedzictwa Wolina.

Konferencja potrwa do niedzieli.

Organizatorami konferencji są Gmina Wolin, Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Instytut Archeologii i Etnologii PAN i Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym ministerstw: Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Infrastruktury, Edukacji i Nauki, Spraw Zagranicznych, a także wojewody zachodniopomorskiego oraz Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków Icomos.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ zan/Opublikowano: 2022-08-26 07:03

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.