Białystok/ Pięcioro studentów UwB odbędzie praktyki podczas Expo 2020 w Dubaju

Pięcioro studentów Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie trzymiesięczne praktyki studenckie podczas Expo 2020 w Dubaju, które rozpoczyna się 1 października. Będą tam zaangażowani m.in. w obsługę Pawilonu Polskiego, poprowadzą też warsztaty dla dzieci.

Praktyki w ramach Światowej Wystawy Expo 2020 Dubai organizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Pawilon Polski. Na stronie internetowej PAIH można przeczytać, że do Dubaju w ramach tych praktyk poleci w sumie 150 studentów z pięciu uczelni: Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Grupy Uczelni Vistula.

W poniedziałek w kampusie białostockiej uczelni zorganizowano spotkanie ze studentami UwB, podczas którego podpisali oni umowy na realizację praktyk. Do Dubaju polecą studenci UwB z wydziału chemii, ekonomii, prawa i wydziału filologicznego.

Koordynatorka ds. programów promocji regionalnej i współpracy z uczelniami zespołu Expo 2020 Dubai z PAIH Marta Zielińska, z którą połączono się online, gratulowała władzom województwa i uczelni kreatywnych i mądrych ludzi. Zwróciła uwagę, że studenci musieli przejść trudną, wieloetapową rekrutację. Jej zdaniem pięcioro studentów z Uniwersytetu w Białymstoku to ludzie pełni entuzjazmu i pasji, ale też znający dobrze Pawilon Polski i to, co będzie należało do ich obowiązków, m.in. reprezentowanie kraju, a także opiekę nad zwiedzającymi Pawilon Polski i udział w wydarzeniach towarzyszących.

Zielińska dodała, że województwo podlaskie "wyróżni się" podczas Expo, bo - jak podkreśliła - region rozpoczyna obecność Polski na Expo, będzie jednym z regionów najdłużej przebywających na wystawie. Przypomniała, że region nawiązał współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, z którym przygotowuje prezentację, czyli projekt Xylopolis, a w ramach niego ma zostać zaprezentowane dzieło Leona Tarasewicza stworzone specjalnie na tę wystawę.

Studentom na spotkaniu gratulował także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

"To od kontaktów z wami będzie zależało, jak będą nas postrzegali ludzie, którzy nas odwiedzą" - mówił Kosicki i zaznaczył, że na studentach spoczywa duża odpowiedzialność. Zapowiedział też, że postara się, aby studenci mogli też wziąć udział w wydarzeniach zgodnych z ich kierunkiem studiów. Jako przykład podał udział w spotkaniach biznesowych, które będzie prowadził podczas Expo.

Marszałek województwa dodał, że "drużyna" z regionu, która będzie na Expo w Dubaju, cały czas się rozwija. Wymienił, że oprócz studentów z UwB, będą także studenci z Politechniki Białostockiej. Podkreślił, jak ważne jest to, że w drużynie jest tak wielu młodych ludzi, którzy są "przyszłością tego regionu".

Z kolei rektor Ciborowski mówił, że pięcioro studentów, którzy dostali się na praktyki pokazuje, że uczelnia wykorzystała szansę, by się pokazać na Expo. Wyraził nadzieję, że studenci przywiozą wiele doświadczeń, którymi będą się dzielić.

Sami studenci mówili podczas spotkania, że to dla nich wielki zaszczyt móc reprezentować nie tylko uczelnię czy region, ale też cały kraj. Liczą, że będzie to dla nich przygoda życia.

W ramach Expo w Dubaju studenci z UwB nie tylko będą opiekować się zwiedzającymi, poprowadzą też warsztaty dla najmłodszych z robienia domków dla zapylaczy.

Studenci do Dubaju polecą pod koniec września, praktyki rozpoczną 1 października. Praktyki finansowane są Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczelnia na ten cel otrzymała blisko 120 tys. zł. Jak podaje UwB, studenci będą mieli zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie a także comiesięczne finansowe świadczenie.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/Opublikowano: 2021-09-13 12:37

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.