Lud na Filipinach ma największą domieszkę denisowiańskich genów

Rdzenny lud Ayta zamieszkujący Filipiny ma największą domieszkę genów, pochodzących od naszych wymarłych kuzynów, denisowian – informują naukowcy na łamach pisma „Cell”.

Wiadomo, że kiedy nasi przodkowie zaczęli migrować z Afryki dziesiątki tysięcy lat temu, stykali się z neandertalczykami i denisowianami. Oba te podgatunki zalicza się do rodzaju „człowiek” (Homo). Nasi przodkowie krzyżowali się z neandertalczykami i denisowianiami, przez co dzisiaj w naszym genomie zidentyfikować można geny owych wymarłych kuzynów.

Okazuje się, że największą domieszkę denisowiańskich genów ma lud Ayta Magbukon, żyjący na Filipinach. Dotąd uważano, że palma pierwszeństwa należy się Papuasom.

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) postanowili odtworzyć demograficzną historię Filipin. W tym celu współpracowali m.in. z lokalnymi ośrodkami naukowymi, władzami lokalnymi oraz rdzennymi społecznościami. Badali ok. 2.3 mln genotypów ze 118 grup etnicznych.

Z badań wynika, że Ayta Magbukon mają największą domieszkę denisowiańskich genów na świecie.

Niedawno odkryto na Filipinach wymarłe homininy o drobnych ciałach, które nazwano Homo luzonensis. Dane sugerują, że istniało wiele archaicznych gatunków, które zamieszkiwały Filipiny przed przybyciem współczesnych ludzi, i że te archaiczne grupy mogły być genetycznie spokrewnione.

Więcej - na stronie publikacji (www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(21)00977-5?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982221009775%3Fshowall%3Dtrue) (PAP)

krx/ zan/



Opublikowano: 2021-08-27 08:10

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.