Portugalia/ Najwięcej zgonów i nowych zakażeń od początku epidemii

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano rekordowe liczby zgonów osób z Covid-19 oraz nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 156 chorych i zarejestrowano ponad 10,5 tys. infekcji - ogłosiło w środę ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Resort sprecyzował w komunikacie, że wskutek potwierdzonych od wtorku zgonów łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 zwiększyła się w Portugalii do 8236. Podczas ostatniej doby najwięcej zmarłych zanotowano w aglomeracji Lizbony – 67. Region stolicy przeważał też pod względem liczby nowych zakażeń.

W sumie służby medyczne Portugalii potwierdziły w całym kraju 507,1 tys. zakażeń.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w środę w portugalskich szpitalach leczyła się wskutek infekcji SARS-CoV-2 rekordowa liczba 4240 pacjentów, czyli o blisko 200 więcej w porównaniu z wtorkiem. Prawie 600 zainfekowanych przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

W środę po południu państwowy instytut zdrowia INSA poinformował, że podczas styczniowych testów realizowanych w Portugalii potwierdzono co najmniej 72 przypadki zakażenia wariantem koronawirusa, który na przełomie grudnia i stycznia upowszechnił się w Wielkiej Brytanii.

Według dyrekcji INSA brytyjski szczep potwierdzono już w 10 z 18 dystryktów Portugalii, w tym w dwóch największych miastach kraju - Lizbonie i Porto. Nowy wariant wykazały m.in. badania wykonane na lotniskach w obu miastach.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/Opublikowano: 2021-01-13 18:36

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.