Badanie: antybiotyki przed 2. rokiem życia związane z problemami zdrowotnymi w dzieciństwie

Antybiotyki podawane dzieciom w wieku poniżej 2. roku życia mogą mieć związek z przewlekłymi chorobami lub różnorodnymi komplikacjami, m.in. alergią i otyłością – czytamy na łamach Mayo Clinic Proceedings.

Naukowcy z Department of Physical Medicine and Rehabilitation w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali dane ponad 14500 dzieci, z których 70 proc. przynajmniej raz z powodu choroby było poddanych kuracji antybiotykami przed ukończeniem 2. roku życia. Badane dzieci pochodziły z Olmsted w stanie Minnesota (USA), urodziły się między 1 stycznia 2003 r. a 31 grudnia 2011 r.

Analiza danych wykazała, że dzieci, które przebyły wiele kuracji antybiotykowych, były bardziej narażone na wiele chorób lub dolegliwości w późniejszym okresie życia.

Rodzaje i częstość występowania chorób różniły się w zależności od wieku, rodzaju leku, dawki i liczby przyjmowanych dawek. Wystąpiły również pewne różnice między chłopcami i dziewczętami.

Przewlekłe stany chorobowe lub komplikacje, jakie ujawniły się u badanych dzieci, to m.in astma, alergiczny nieżyt nosa, problemy z wagą i otyłość, alergie pokarmowe, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, celiakia i atopowe zapalenie skóry.

Autorzy badań spekulują, że chociaż antybiotyki mogą oddziaływać tylko przejściowo na mikrobiom, czyli ogół mikroorganizmów występujących w organizmie ludzkim, zażywanie ich może mieć długoterminowe konsekwencje zdrowotne.

„Przede wszystkim chcemy podkreślić, że nasze badanie pokazuje związek, a nie przyczynowość tych schorzeń” - zaznacza dr Nathan LeBrasseur, badacz z Mayo Clinic w Minnesocie (USA) i główny autor badania. Jak dodaje, „odkrycia te dają możliwość ukierunkowania przyszłych badań w celu określenia bardziej niezawodnych i bezpieczniejszych podejść do ustalania ram czasowych leczenia, dawkowania i rodzajów antybiotyków dla dzieci w tej grupie wiekowej”.

Chociaż dane wykorzystane przez naukowców do badań wskazują na wzrost niektórych chorób wieku dziecięcego u najmłodszych - eksperci nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Według większości pediatrów antybiotyki są bezpiecznymi lekami.

Naukowcy zaznaczają, że celem ich badań jest zapewnienie lekarzom praktycznych wskazówek dotyczących najbezpieczniejszego sposobu stosowania antybiotyków we wczesnym okresie życia.

Więcej - na stronie https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(20)30785-0/fulltext (PAP)

anl/ zan/



Opublikowano: 2020-11-17 09:15

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.