Letnia fala upałów wpłynęła na dzienną liczbę zgonów w Wielkiej Brytanii

Rekordowym temperaturom odnotowywanym w Wielkiej Brytanii towarzyszył wzrost dziennej liczby zgonów, choć w skali całego lata nie zmieniła się ona istotnie – informuje tamtejsze Office for National Statistics.

25 lipca 2019 w Cambridge odnotowano temperaturę 38,7 stopnia Celsjusza, podczas gdy dotychczasowy rekord z Kent (rok 2003) wynosił 38,5 stopnia. Średnia temperatura lata meteorologicznego (od czerwca do sierpnia) w Anglii i Walii wyniosła 17,0 stopni Celsjusza w 2018 r. zaś 16,1 stopni w 2019 r. Dla porównania w roku 1919. było to zaledwie 14,3 stopnia.

Wysokim temperaturom danego dnia towarzyszyła większa niż zazwyczaj liczba zgonów. Dostępne dane za rok 2019 mogą być na razie nieco zaniżone, ponieważ zarejestrowanie zgonów wymaga czasu. Możliwa jednak była wiarygodna ocena zgonów latem roku 2018.

Całkowita liczba zgonów w okresie letnim była podobna, jak w poprzednich latach. Jednak gdy porównuje się dzienną liczbę zgonów w roku 2018 ze średnią z pięciu lat, w niektóre dni liczba ta jest większa od spodziewanej (1500 - zamiast 1100). Względnie wysoka liczba zgonów miała miejsce głównie w dniach, które Public Health England (PHE) zdefiniowała jako fale upałów. Może to być spowodowane tym, że osoby najbardziej wrażliwe, na przykład z wcześniej istniejącymi chorobami układu oddechowego lub naczyniowo-mózgowego, bardzo stare i bardzo młode, są bardziej narażone na śmierć podczas fal upałów. Ryzyko związane jest głównie z odwodnieniem oraz przegrzaniem.

Po wzroście liczby zgonów istnieje okres, w którym liczba zgonów jest zwykle niższa, niż średnia z pięciu lat. Oznacza to, że na poziomie dziennym ekstremalne upały wydają się mieć wpływ na liczbę zgonów, ale w całym okresie letnim jest podobna, jak w poprzednich latach.

Chociaż upalna letnia pogoda miała pewien wpływ zgony, to wpływ zimy był nawet większy. W roku 2018 liczba zgonów w miesiącach zimowych była stale wyższa, niż w miesiącach letnich, nawet przy uwzględnieniu fal upałów. Eksperci wiążą to zjawisko z niskimi temperaturami oraz sezonem grypowym.

Ze względu na prowizoryczny charakter danych nie można obecnie przeprowadzić dodatkowej analizy grup wiekowych, które są najbardziej dotknięte lub przyczyn śmierci. Szacunki te będą dostępne jesienią, kiedy dane za rok 2018 staną się bardziej kompletne.

Według Public Health England liczba dodatkowych zgonów w Anglii i Walii zimą idzie w dziesiątki tysięcy, natomiast latem są to setki lub tysiące.

O falach upałów mówi się, gdy szczególnie upalna pogoda utrzymuje się co najmniej przez trzy dni. Wysokie temperatury wiążą się z powstawaniem obszaru wysokiego cienienia atmosferycznego, a masy powietrza o takim ciśnieniu poruszają się bardzo powoli i długo utrzymują w danym miejscu. Wraz z ocieplaniem się klimatu fale upałów mogą występować coraz częściej. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/



Opublikowano: 2019-10-08 07:02

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.