W poniedziałek zaczyna się I Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego "Human Week"

Namioty poświęcone różnym obszarom zdrowia psychicznego przed Muzeum Narodowym, a także spotkania i wydarzenia artystyczne – to propozycje I Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego "Human Week", który rozpocznie się w poniedziałek.

Różnorodne wydarzenia potrwają do piątku. Organizuje je Szpital Uniwersytecki we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Urzędem Miasta Krakowa. To odpowiedź na, jak podają organizatorzy, coraz szybciej rosnącą skalę zjawiska występowania problemów psychicznych.

Według WHO liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych systematycznie rośnie. W poradniach zdrowia psychicznego w Polsce leczy się obecnie ponad milion osób, a problemy tego rodzaju coraz częściej dotykają także dzieci. Ponad połowa wszystkich chorób o podłożu psychicznym rozpoczyna się w wieku dojrzewania.

"Co czwarta osoba ma jakiegoś rodzaju problemy psychiczne, wśród nich np. zaburzenia nerwicowe, depresyjne, chorobę afektywną dwubiegunową, psychozy" – powiedziała psychiatra prof. Dominika Dudek.

Poszczególne wydarzenia w programie "Human Week" mają zainteresować mieszkańców tematyką zdrowia psychicznego, ale też zwrócić uwagę na realną pomoc, a nie stygmatyzację osób borykających się z problemami psychicznymi.

Przed Muzeum Narodowym stanie w poniedziałek pięć tematycznych namiotów. Będzie w nich można uzyskać informacje, co robić i gdzie się udać w przypadku różnych zaburzeń psychicznych. W pierwszym namiocie informacji i porad udzielać będą specjaliści interwencji kryzysowej z SOWY, czyli Studenckiego Ośrodka Wsparcia i Adaptacji UJ. W drugim namiocie zainteresowani dowiedzą się więcej o psychoterapii, w trzecim – o psychiatrii dzieci i młodzieży. Specyfice uzależnień poświęcony będzie namiot czwarty, a piąty psychiatrii dorosłych. Namioty stać będą przed muzeum do piątku.

W ramach projektu wydarzenia odbywać się będą w różnych lokalizacjach miasta. W Pensjonacie U Pana Cogito będzie można codziennie spotykać się z doradcami zawodowymi i trenerami pracy (tydzień otwarty w pensjonacie – projekt "Aktywizacja zawodowa osób chorujących psychicznie"). Miejskie Centrum Dialogu ma być miejscem wtorkowego spotkania dla rodziców "Jak źle wychować dziecko – porady praktyczne" z udziałem m.in. psychiatry Macieja Pileckiego. W środę w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie na temat tego, w jaki sposób uzależniania prowadzą do zaburzeń psychicznych – spotkanie poprowadzą eksperci z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Wśród wydarzeń artystycznych są m.in. wystawa prac uczniów krakowskich szkół – "Sport i zieleń – mój sposób na zdrowie psychiczne" w Nowohuckim Centrum Kultury, w poniedziałek: otwarta próba spektaklu Teatru Psyche "Tomcio Paluch" oraz spotkanie i dyskusja z aktorami i reżyserem Krzysztofem Rogożem w Oddziale Dziennym Rehabilitacji Psychiatrycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

We wtorek do kina Paradox organizatorzy zapraszają na japoński film z 1926 r. "Szalony paź" ("A Page of Madness") w reż. Teinosuke’a Kinugasy. Historia przybliża świat osób leczących się w szpitalach dla umysłowo chorych oraz pokazuje ich relacje z najbliższą rodziną. Projekcji ma towarzyszyć muzyka na żywo.

Również w kinie Paradox, ale w czwartek, odbędzie się pokaz filmu "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”, po którym nastąpi dyskusja z prof. Bogdanem de Barbaro, psychiatrą. Z kolei w Celestacie w czwartek odbędzie się spotkanie z aktorem i reżyserem Jerzym Fedorowiczem – uczestnicy wieczoru porozmawiają o tym, w jaki sposób teatr może być formą terapii.

10 października jest obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/



Opublikowano: 2019-10-06 07:31

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.