Badanie pomoże ocenić, jak łuszczyca wpływa na plany rodzicielskie chorych

Badanie ankietowe skierowane do osób z łuszczycą pozwoli ocenić, jak choroba wpływa na plany rodzicielskie dotkniętych nią osób i jak przekłada się to na decyzje o leczeniu – informują pomysłodawcy i realizatorzy badania Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS.

„Pomysł na przeprowadzenie tego badania zrodził się, ponieważ większość osób chorujących na łuszczycę jest w wieku prokreacyjnym. I bardzo często zdarza się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni z łuszczycą rezygnują z terapii, planując powiększenie rodziny. Obawiają się, że stosowane leki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w okresie prenatalnym, lub że mogą mieć problemy z poczęciem” – powiedziała PAP Dagmara Samselska z Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS. Ponadto, kobiety rezygnują z leczenia na rzecz karmienia piersią.

Samselska dodała, że część chorych osób z obawy, że łuszczyca podczas ciąży, lub tuż po, może się zaostrzyć, odsuwa decyzje o rodzicielstwie. W dodatku - ponieważ w rozwoju łuszczycy udział biorą czynniki genetyczne – niektórzy obawiają się, że dziecko może chorobę odziedziczyć.

Badania potwierdzają, że brak leczenia w umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy skutkuje podwyższeniem stanu zapalnego, co może utrudniać zajście w ciążę, podkreśliła Samselska. „A ponieważ zgodnie ze światowymi rekomendacjami, niektóre leki biologiczne, w wyjątkowych sytuacjach, mogą być stosowane w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią, warto zacząć mówić o tym, że pojawiają się dla pacjentów nowe możliwości. Warto szerzyć wiedzę, by chorzy mieli nadzieję, że będą mogli rodzicami zostać” – oceniła.

Jej zdaniem wyniki badania pt. „Rodzicielstwo i prokreacja w kontekście łuszczycy” będą mogły zostać wykorzystane przy podejmowaniu decyzji dotyczących organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentami z łuszczycą, którzy chcą zostać rodzicami. Posłużą one również do przygotowania planowanej przez Fundację Amicus kampanii społecznej i zostaną opublikowane na stronie www.luszczyca.edu.pl.

Pacjenci z łuszczycą mogą wypełniać ankietę na stronie internetowej pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfWYlU-kzPxvWbGLbJUtl7QUzAjeXIXe9otEdyYS6jv-groqg/viewform.

Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą i nieuleczalną jak do tej pory chorobą autoimmunologiczną, na którą choruje – zgodnie z szacunkami - nawet ok. 1,2 mln ludzi w Polsce. Najczęściej są to osoby między 15. a 35. rokiem życia, czyli osoby młode, będące potencjalnymi rodzicami, oczekujące odpowiedniego wsparcia i przygotowania do pełnienia tej roli. (PAP)

Autorka: Joanna Morga

jjj/ agt/



Opublikowano: 2019-06-13 07:38

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.