Starożytne znaleziska z czasów greckich i rzymskich na Cyprze

Rozbudowa systemu kanalizacyjnego w Larnace na Cyprze doprowadziła do odkrycia przez archeologów odcinka murów obronnych starożytnego miasta Kition oraz licznych artefaktów z okresu greckiego i rzymskiego – informuje serwis internetowy NeosKosmos.

Wśród artefaktów odkrytych podczas najnowszych wykopalisk, prowadzonych przez zespół naukowców z Urzędu Starożytności Cypru pod kierunkiem dr Mariny Ieronymidou-Solomidou, znajdują się naczynia ceramiczne, narzędzia wykonane z kości i metalu, przedmioty z fajansu, a także wyroby jubilerskie, w tym ozdoby ze złota oraz kamienie półszlachetne, sprowadzone na Cypr jako surowiec do wyrobu biżuterii.

Nowe znaleziska pozwolą archeologom lepiej poznać życie mieszkańców miasta w okresie greckim (332 – 59 r. p.n.e.) oraz rzymskim (59 r. p.n.e. – IV w. n.e.).

Kition powstał w XII w. p.n.e. jako fenicka kolonia na Cyprze i istniał do IV w. n.e., kiedy miasto zostało zniszczone w wyniku trzęsień ziemi w latach 322 oraz 342 i opuszczone przez mieszkańców.

Większość znalezisk pochodzi z niewielkich, ale licznych skupisk starożytnych przedmiotów, co może świadczyć o tym, że należały do zwykłych mieszkańców miasta i były przez nich używane w codziennym życiu.

Nowe odkrycia archeologiczne dokonywane w Larnace podczas robót ziemnych związanych z inwestycjami w infrastrukturę nie są niczym zaskakującym, gdyż pod powierzchnią miasta znajdują się pozostałości starszego osadnictwa, którego początki w tym miejscu sięgają wczesnej epoki brązu i III tysiąclecia p.n.e.

Dzięki współpracy Urzędu Starożytności Cypru z władzami miasta w tych przypadkach, kiedy archeolodzy odkryją na trasie budowy linii wodociągowej lub kanalizacyjnej starożytne ruiny i pozostałości, których nie można wydobyć z ziemi, w miarę możliwości zmieniane są plany budowy w taki sposób, by rury omijały stanowiska archeologiczne, co umożliwi naukowców swobodny dostęp do nich w przyszłości. (PAP)

jot/ zan/



Opublikowano: 2019-02-06 14:09

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.