Istnieje 35 uniwersalnych ekspresji mimicznych

Ludzka twarz jest w stanie wyrazić jedynie 35 stanów emocjonalnych rozpoznawalnych na całym świecie. Większość z nich jest powiązana ze szczęściem – informują naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio (USA).

Chociaż mięśnie ludzkiej twarzy mogą tworzyć ponad 16 tys. różnych konfiguracji, tylko 35 z nich odzwierciedla emocje obecne w większości kultur świata. Badacze wyliczyli, że najwięcej uniwersalnych ekspresji mimicznych przypada na różne odcienie szczęścia – aż 17, dużo mniej na pozostałe stany emocjonalne, takie jak strach, smutek, czy złość.

„Wspaniale było odkryć coś, co przemawia za skomplikowaną naturą szczęścia” – komentuje jeden z badaczy, prof. Aleix Martinez.

Specjaliści na wstępie sporządzili listę angielskich słów opisujących różne uczucia (dokładnie 821). Następnie przeczesali internet w poszukiwaniu twarzy wyrażających te stany. Kolejnym krokiem było przetłumaczenie angielskich wyrazów – z pomocą profesjonalnych tłumaczy – na inne języki: hiszpański, chiński, perski i rosyjski, i ponowne przeszukanie internetu.

Wprowadzenie wspomnianych słów do najpopularniejszych wyszukiwarek 31 krajów świata, mieszczących się na terenie Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, poskutkowało zgromadzeniem ponad 7 milionów obrazów przedstawiających ekspresje mimiczne. Po ich pogrupowaniu okazało się jednak, że istnieje tylko 35 ekspresji, które są uniwersalne pod względem kulturowym.

Badacze wyodrębnili siedemnaście ekspresji mimicznych, charakteryzujących się odmiennym natężeniem uśmiechu i zmarszczek wokół oczu, wyrażających poczucie szczęścia (mieszankę zadowolenia, radości i zachwytu pod różną postacią); po pięć ekspresji mimicznych przedstawiających smutek lub złość; cztery ekspresje sugerujące zaskoczenie; trzy odzwierciedlające strach i tylko jedną wyrażającą wstręt.

„Szczęście działa na zasadzie towarzyskiego spoiwa i w swej złożoności potrzebuje różnych ekspresji mimicznych; wstręt to po prostu wstręt, nic więcej” – zaznacza prof. Martinez.

Badanie opublikowano na łamach „IEEE Transactions on Affective Computing” (https://ieeexplore.ieee.org/document/8580373). (PAP)

ooo/ zan/



Opublikowano: 2019-01-20 12:10

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.