Maltretowane dzieci częściej podejmują próby samobójcze w wieku dorosłym

Osoby, nad którymi w dzieciństwie znęcano się fizycznie i psychicznie, zaniedbywano lub wykorzystywano seksualnie, częściej popełniają samobójstwo w wieku dorosłym, w porównaniu do ogólnej populacji – wynika z pracy na łamach pisma “Psychological Medicine”.

Psycholodzy brytyjscy z University of Manchester oraz University of South Wales doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu wyników 68 badań z całego świata, którymi objęto blisko 262 tys. pacjentów w wieku 18 lat i więcej.

Jak wyliczyli, ryzyko próby samobójczej było ponad trzykrotnie wyższe u osób, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie i około 2,5 raza wyższe u osób maltretowanych fizycznie, bądź nękanych psychicznie i zaniedbywanych. Ludzie, którzy jako dzieci doświadczyli różnego rodzaju przemocy, aż pięciokrotnie częściej podejmowali próby samobójcze. Co więcej, ryzyko samobójstwa rosło wraz z wiekiem.

“Około jeden na trzech dorosłych doświadczył maltretowania w dzieciństwie” – komentuje kierująca badaniem dr Maria Panagioti z University of Manchester. Psycholog zwraca uwagę, że w badaniu najwyższe ryzyko samobójstwa odnotowano u osób maltretowanych, które nie korzystały z pomocy specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego. Dlatego konieczne jest opracowanie strategii, która pozwoli wcześnie identyfikować tych ludzi i podjąć skuteczne działania terapeutyczne. (PAP)

jjj/ agt/



Opublikowano: 2019-01-11 09:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.