Mniej zębów u seniorów to większe ryzyko niedożywienia

Starsze osoby, które mają zaledwie od 10 do 19 zębów, częściej cierpią z powodu niedożywienia i poważnych chorób. Brak zębów oznacza bowiem kłopoty z jedzeniem. Tę intuicyjną zależność potwierdzają naukowcy z Rutgers University.

Na łamach pisma "Aging Research and Clinical Practice" naukowcy zwracają uwagę na możliwe poważne konsekwencje utraty zębów w podeszłym wieku.

Spośród ponad stu starszych osób, które wzięły udział w badaniu, ponad 25 proc. było niedożywionych lub narażonych na niedożywienie.

Okazało się przy tym, że uczestnicy, którzy mieli tylko od 10 do 19 zębów, byli bardziej zagrożeni, niż pozostali.

Co więcej, osoby te częściej cierpiały na demencję, depresję i inne ciężkie choroby.

"Jama ustna to droga, przez którą przyjmujemy jedzenie i płyny" - mówi główna autorka badania, Rena Zelig. - "Jeśli jej integralność jest naruszona, możliwości odżywiania się danej osoby według adekwatnej diety mogą być naruszone".

Jej zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby, aby przychodnie stomatologiczne sprawdzały stan odżywienia potencjalnie zagrożonych, starszych pacjentów, którzy nie zawsze regularnie odwiedzają lekarza pierwszego kontaktu.

Jak zwracają uwagę autorzy badania, lekarze mogą też kierować pacjentów do certyfikowanych dietetyków albo w razie potrzeby wskazywać im programy pomocowe oraz miejsca, gdzie można otrzymać posiłek.

Więcej informacji:

https://news.rutgers.edu/research-news/tooth-loss-can-indicate-malnutrition-rutgers-study-says/20181025

mat/ zan/



Opublikowano: 2018-10-26 14:22

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.