Na wrocławskich uczelniach konferencja z udziałem 700 matematyków z całego świata

Na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Wrocławskim w poniedziałek rozpocznie się konferencja matematyczna UMI-SIMAI-PTM, w której weźmie udział 700 matematyków z całego świata.

Jak poinformował w piątek PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, sympozjum organizowane jest przez trzy stowarzyszenia - Włoskie Towarzystwo Matematyczne (UMI), Włoskie Towarzystwo Matematyki Stosowanej i Przemysłowej (SIMAI) oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM). W organizacje zaangażowane są też dwie uczelnie – Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski.

Prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej podkreślił, że będzie to największa konferencja matematyczna spośród tych, które kiedykolwiek odbyły się we Wrocławiu. „Jej celem jest rozwijanie matematyki, a program przewiduje m.in. przedstawienie najnowszych trendów i osiągnięć w tej dziedzinie” - powiedział naukowiec.

Organizatorzy sympozjum podkreślają też, że konferencja pozwoli na zbliżenie środowisk włoskich i polskich matematyków. Program został podzielony na wykłady plenarne i ponad 40 specjalistycznych sesji tematycznych. „Jeden z wykładów plenarnych poświęcony zostanie także historii matematyki i będzie ukłonem w kierunku nauk humanistycznych” - przekazał Ciepielski.

Podczas sympozjum zostaną wręczone dwie nagrody. Nagrodę im. Hugona Steinhausa otrzyma prof. Rafał Weron z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej (za całokształt dorobku ze szczególnym uwzględnieniem modelowania i prognozowania cen na hurtowym rynku energetycznym). Z kolei Nagroda im. Stefana Banacha trafi do prof. Krzysztofa Bogdana z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Profesor został wyróżniony „za przełomowe wyniki w teorii potencjału procesów skokowych i operatorów nielokalnych”.

Konferencja UMI-SIMAI-PTM zakończy się w czwartek 20 września. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/



Opublikowano: 2018-09-14 13:31

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.