Naukowcy: Skutki El Nino i La Nina będą coraz dotkliwsze

Wpływ zjawisk El Nino i La Nina na pogodę w wielu regionach świata będzie się nasilał. Oznacza to coraz większe anomalie temperatur i opadów oraz wyższe ryzyko pożarów i powodzi – wynika z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie ”Geophysical Research Letters”.

Oba te zjawiska pogodowe, choć występują w strefie równikowej Pacyfiku, oddziałują na pogodę na całym świecie. Wpływ El Nino i La Nina jest szczególnie silny na południowych krańcach Ameryki Północnej, w Ameryce Południowej i Australii.

Zespół naukowców badał, czy należy liczyć się z tym, że wpływ tych zjawisk w przyszłości będzie coraz silniejszy. Przeprowadzono dwie serie symulacji dla dwóch różnych systemowych modeli Ziemi (ESM). Każdy z nich weryfikowano dziesiątki razy, wprowadzając różne warunki wyjściowe. Łączna duża liczba symulacji pozwoliła naukowcom wyodrębnić skutki El Nino oraz La Nina dla klimatu w różnych regionach świata.

Sprawdzano na przykład, jakie konsekwencje niesie wzrost temperatury morza o 1 st. C. podczas El Nino - lub spadek o taką samą wartość podczas La Nina - obecnie i pod koniec tego stulecia. Badaczy interesował wpływ na regionalne temperatury i opady oraz na ryzyko pożarów lasów.

Wyniki były jednoznaczne: w regionach podatnych na wpływ El Nino lub La Nina wszystkie negatywne efekty tych zjawisk będą się w przyszłości nasilać.

To z kolei będzie niosło ze sobą wiele dalszych konsekwencji, jak np. niższe plony, wyższe ryzyko pożarów lasów czy większe zużycie energii do ogrzewania lub chłodzenia budynków.

Symulacje pokazały na przykład, że stały wzrost średniej globalnej temperatury przyczyni się do tego, że niektóre regiony – między innymi południowy zachód USA – staną się w latach aktywności La Nina jeszcze bardziej podatne na długie okresy suszy i rozległe pożary lasów.

Według obliczeń badaczy ekstremalne upały, które nawiedziły południe USA w 2011 roku wskutek działania La Nina, pod koniec XXI wieku byłyby o 30 proc. dotkliwsze.

Z drugiej strony El Nino przynosi w te same regiony chłodniejszą i bardziej deszczową pogodę. Naukowcy uważają, że w przyszłości podczas El Nino temperatury będą jeszcze niższe niż obecnie, a opady większe, co znacznie podwyższy ryzyko powodzi.

"Cykl El Nino - La Nina jest częściowo odpowiedzialny za złą pogodę, która co roku nas nawiedza, zwłaszcza na zachodzie USA. Z naszego modelu wynika, że ten schemat pogodowy najprawdopodobniej znacznie się pogorszy" – mówi główny autor badania John Fasullo z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych (NCAR).

El Nino przynosi zwykle chłodniejszą pogodę i więcej opadów na południu Stanów Zjednoczonych, a upały i susze w Australii i Ameryce Południowej.

"Nie można określić na podstawie tego badania, czy w przyszłości pojawi się więcej czy mniej El Nino lub czy te El Nino, które się utworzą, będą silniejsze czy słabsze. Możemy jednak stwierdzić, że przyszłe El Nino będą w dużo większym stopniu wpływały na pogodę na świecie niż El Nino o tej same mocy obecnie" – podsumowuje Fasullo.

Zjawiska El Nino i La Nina są fazami oscylacji południowej (ENSO). El Nino charakteryzuje się ponadprzeciętnie ciepłymi temperaturami powierzchni oceanu na równikowym Pacyfiku. Z kolei podczas fazy przeciwnej, La Nina, temperatury wody w tym samym regionie spadają poniżej średniej.

Więcej na stronie https://doi.org/10.1029/2018GL079022 (PAP)

dwo/ zan/



Opublikowano: 2018-09-14 08:05

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.