Neolityczne palenisko sprzed 5000 lat odkryto w Walii

Neolityczne palenisko z pozostałościami zwierzęcych kości sprzed ok. 5000 lat odkryto w Walii – informuje serwis internetowy Monmouthshire Beacon.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym przy Wonastow Road na obrzeżach miasta Monmouth, stolicy hrabstwa Monmouthshire w południowo-wschodniej Walii.

Naukowcy z firmy Monmouth Archaeology, działającej w ramach Towarzystwa Archeologicznego Monmouth, podczas badań terenu przeznaczonego pod inwestycje budowlane odkryli pozostałości ludzkiej działalności z okresu neolitu.

Archeolodzy odsłonili podczas wykopalisk pozostałości neolitycznego paleniska, w którym zachowały się kawałki węgla drzewnego i fragmenty spalonych zwierzęcych kości.

Badanie próbek metodą radiowęglową wykazało, że wiek pozostałości materii pochodzenia organicznego w palenisku wynosi prawie 5000 lat, gdyż próbki pochodzą z ok. 2932 r. p.n.e.

Neolityczne palenisko, które znajdowało się na brzegu jeziora, to kolejne prastare znalezisko w rejonie dzisiejszego miasta Monmouth.

W ubiegłym roku archeolodzy odkryli w odległości ok. 200 metrów od paleniska drewniane pozostałości łodzi z okresu neolitu, pochodzące z ok. 3210 r. p.n.e.

Wcześniej w miejscu budowy osiedla domów mieszkalnych kilkaset metrów dalej odkryto fragmenty drewnianych konstrukcji z ok. 2231 r. p.n.e. oraz dwie belki z epoki brązu, pochodzące z 502 r. p.n.e. oraz 468 r. p.n.e.

Według naukowców wszystkie badane neolityczne stanowiska archeologiczne w rejonie Monmouth znajdowały się na brzegach płytkiego prehistorycznego jeziora. (PAP)

jot/ agt/



Opublikowano: 2017-03-19 13:43

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.