Składnik niedźwiedziej żółci pomaga na arytmię

02.08. Warszawa (PAP) - Kwas ursodeoksycholowy, którego naturalna postać występuje w niedźwiedziej (a także ludzkiej) żółci może pomóc chorym na serce - informuje pismo "Hepatology".

Syntetyczny kwas ursodeoksycholowy(UDCA) stosowany jest między innymi w leczeniu kamicy żółciowej i przy podwyższonym poziomie cholesterolu. Powoduje zwiększenie wydzielania żółci oraz zmniejszenia wchłaniania i wytwarzania cholesterolu. Zapobiega tworzeniu się nowych kamieni żółciowych i powoduje rozpuszczanie już istniejących. Bogata w UDCA niedźwiedzia żółć wchodzi w skład wielu tradycyjnych chińskich leków stosowanych w chorobach serca, wątroby i oczu, a nawet jest dodawana do wina i szamponów, jednak sposób jej pozyskiwania od hodowanych niedźwiedzi z wszczepionymi do brzucha rurkami jest uważany za zbyt okrutny.

Nowe badania, przeprowadzone w londyńskim Imperial College wykazały, że UDCA może także znaleźć zastosowanie w leczeniu potencjalnie niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca (arytmii), wynikających z zaburzonego przewodzenia sygnałów elektrycznych. UDCA normalizuje właściwości miofibroblastów, komórek, które pojawiają się w sercu płodu oraz w sercu osób po zawale.

UDCA stosowany jest już w leczeniu zastoju żółci u ciężarnych kobiet - następstwem nieleczonego zastoju może być w ich przypadku obumarcie płodu na skutek zaburzeń rytmu serca, związanych z dużą liczbą miofibroblastów.(PAP)

pmw/ krf/

Opublikowano: 2011-08-02 12:08

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Naukowy PAP.